Má zdraví zubů spojitost s celkovým naším zdravím?
Pravidelná péče o chrup je důležitá. A nejen pro zdraví zubů. Záněty v ústech jsou zrádné, zejména v případě, že jsou dlouhodobě neošetřované. Co všechno mohou ovlivnit a s jakými dalšími nemocemi souvisí?
Neléčené infekce zcela běžně šíří bakterie do přilehlých tkání. V ústech tak nejčastěji vznikají tzv. kolemčelistní záněty. Krevní řečiště je ale cestou, kterou se infekce mohou rozšířit do celého těla. Ovlivní tak nejen zdraví v místech blízkých ústům, ale mohou se podepsat i na těch vzdálenějších. Potenciální nebezpečí tak skýtá každý zánět v našich ústech. Jsou zubní lékaři, kteří říkají, že bakterie šířící se do těla snižují celkovou obranyschopnost organismu nebo dokonce podporují vznik nových infekcí.
Na počátku stojí zubní kaz a zubní kámen
Až 90 % z nás má někdy za život zubní kaz. Pokud není včas ošetřen, bakterie se z něj začnou šířit dál a kolem kořenu zubu se po čase vytvoří zánětlivý váček. Nedostatečné čištění je pak druhou příčinou zánětu. Pokud neodstraňujete plak dostatečně, zmineralizuje a stane se z něj zubní kámen, který se může dostat až pod dáseň. Oba dva problémy je třeba začít včas řešit. Jenom tak se vyhnete komplikacím, které byste s problematickými zuby jen tak nespojili.
Vyšší riziko mrtvice, revmatické nemoci nebo demence
O tom, že zánět dásní zvyšuje pravděpodobnost mrtvice, cukrovky nebo revmatických nemocí, se ví už delší dobu. Nově se ale odborníci začali zabývat tím, zda nemůže mít zánět dásní vliv i na rozvoj demence.
Vědci z Medical Univerzity v Taichungu studovali několik tisícovek pacientů s onemocněním dásní. Na 300 lidí s Alzheimerovou chorobou připadalo 115 osob, které trpěli zánětem dásní. Zároveň měli pacienti se záněty dásní větší sklony k vysokému tlaku nebo depresi. Jak bylo uvedeno v odborném časopisu Alzheimer Research & Therapy, riziko rozvoje demence je o 70 procent vyšší u lidí trpících zánětem dásní, než u osob, které tyto problémy se zuby nemají.
Toto tvrzení podporují i tvrzení britské společnosti zabývající se výzkumem Alzheimerovy choroby, když tvrdí, že i když to nemusí být na první pohled zřejmé, tak spojení mezi onemocněním dásní a následky na mozku je pravděpodobné. Tímto problémem se společnost Alzheimer’s Research UK zabývá dále, nicméně stále se podle jejích odborníků nedá jasně potvrdit, že léčba zánětu dásní může snížit riziko vzniku Alzheimerovy choroby. „Nejlepší způsob, jak předejít poškozením mozku je zdravě jíst, nekouřit, pít s mírou a zůstat duševně a fyzicky aktivní. Zapomínat nesmíme ani na krevní tlak a cholesterol a tyto dvě věci si také hlídat,“ uvádí Matthew Norton z této společnosti.
Vše stačí včas řešit
I když zatím není prokazatelné, že léčba zánětu dásní zamezí vzniku zmíněných onemocnění, určitě není radno jeho ošetření odkládat. Minimálně tak totiž předejdete ztrátě zubu. Ideální je problémům se zuby předcházet správnou péčí, preventivními prohlídkami u zubního lékaře a dvěma návštěvami dentální hygieny za rok.
Autor: www.nazuby.cz