Maligní melanom – pigmentový útvar se může změnit v zhoubný nádor
Za nejčastější rizika se považují nadměrné vystavování kůže slunečnímu záření, světlý typ kůže a větší počet tzv. mateřských znamének. Průměrný věk pacientů při stanovení diagnózy je 56 let a bohužel běžně se tento nádor vyskytuje už u lidí od 20. roku věku.
Opalujete se – riskujete rakovinu kůže!
Lékaři varují, že za vznik zhoubného nádoru může nadměrné a dlouhodobé slunění. Není to tak, že bychom dvakrát nebo třikrát jeli k moři a v září si hned objevili nádor na ruce. Pokožka si expozice UV zářením pamatuje dlouhou dobu a melanom může vzniknout i po 10, 20 nebo 50 letech. Je i nebezpečné, pokud se spálíme na slunci jako děti. Čím je spálení od sluníčka častější, tím je pravděpodobnost vzniku melanomu větší.
Melanom může mít různé podoby. Může se šířit buď po povrchu kůže, nebo i mírně do výšky. Projevuje se nejprve na zdravé kůži jako barevná skvrna, která se pomalu zvětšuje. Pokud se tvoří na základě mateřského znaménka, projevuje se změnou jeho barvy, tvaru nebo velikosti. Může se také objevit krvácení znaménka a jeho svědění.
Diagnostika maligního melanomu se provádí u obvodního lékaře, který vás poté pošle k dermatologovi. Vyšetření pigmentového znaménka vůbec nebolí a je hotové během několika minut. Lékař se vás zeptá, kdy se začaly změny objevovat, prohlédne vám všechny znaménka a za pomocí dermatoskopu prohlédne znaménko, které je podezřelé. Dále se provede biopsie, která s určitostí prokáže, zda je přítomná rakovina.
O znaménkách na naší kůži jsme si povídali s kožní lékařkou Andreou Vocilkovou.