Kůže – slunění a ozon

Slunce od nepaměti podporuje a udržuje život na Zemi. Významnou rolí pro pozemský život je ozonová vrstva atmosféry, která stíní ultrafialovému slunečnímu záření a chrání nás tak od slepoty a rakoviny kůže.

 

Každý z nás by se měl ochraňovat před spálením od sluníčka. Ale jak se chrání před škodlivým působením ultrafialových slunečních paprsků  naše Země? Neschová se do stínu nebo nepoužije ochranný krém. Její bezpečnost jistí ozonová vrstva.  Ozonová vrstva tlumí UV záření, ale nad velkou částí Evropy je v současné době zeslabená. Na nebezpečný úkaz upozorňuje Solární a ozónová observatoř Českého hydrometeorologického ústavu. Naměřila letos v květnu nejvyšší UV záření za posledních  48 let. O to více by se před sluníčkem měli lidé chránit. Za jasných dnů je tak u nás sluneční záření stejně silné jako například v Chorvatsku u moře.

 

Slunění je letos nebezpečnější než v předchozích letech

„Nelze pochybovat o tom, že opalování vyvolává kožní nádory. Jedno spálení v dětství do puchýřků navíc zdvojnásobí riziko vzniku kožního nádoru,“ upozorňuje náš přední dermatolog, přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger.
Polovinu UV záření za život lidské tělo nasbírá do 18. roku. Ohroženy nejsou jen děti, ale také mladé ženy do 29 let. Mnohé z nich se kvůli kráse nezdravě sluní.  Další rizikovou skupinou jsou muži nad 50 let. Nádor se u nich nejčastěji objevuje na zádech a zadní části krku, což je často způsobeno prací venku, kdy se muži nechrání a při vysokých teplotách svlékají svršky.

 

Solární a ozónová observatoř v Hradci Králové sleduje stav ozónu od roku 1992. Je tak jedním z prvních zařízení na světě, které situaci monitorují. Podle Michala Janoucha z observatoře se ozónová vrstva výrazně ztenčila ve druhé polovině 80. let a počátkem 90. let. Tehdy se zjistilo, že ozonovou vrstvu ničí třeba i freony hojně používané do rozprašovačů. Díky přijatým závazkům se podařilo ukončit 98 % světové spotřeby skoro stovky rizikových látek. Situace ozónové vrstvy se tak zlepšila. Bohužel v letošním roce došlo opět k výraznému poklesu.

 

Naděje na vyléčení melanomu je pouze, když se nádor zachytí v raném stádiu, kdy jeho síla nepřesahuje 1 mm.

 

 

 

 

 

 

 

 

FOTO: fotobanka Profimedia

 

 

Pokud se podaří nadále mezinárodní úmluvy naplňovat, věří vědci, že se stav ozonové vrstvy vrátí na ideální hodnoty zhruba v roce 2050. Ale zatím si slunění rozmyslete a chraňte se před škodlivým zářením opalovacími krémy i oblečení.

 

Sice zdravé opalování neexistuje, přesto pár rad,jak se chovat na sluníčku,  nabízí kožní Lékařka Monika Arenbergerová z FN Královské Vinohrady.

 

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

A ještě reakce doktora Michala Janoucha z observatoře v Hradci Králové – hrozí nám nebezpečí z nebes? Co k tomu sám říká?

 

Rozhovor si poslechněte ZDE

Šárka Málková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář