Nová vakcína měsíce na meningokoka

K velmi obávaným bakteriálním onemocněním patří meningokok, který se šíří mezi lidmi. Nejrizikovější skupinu tvoří děti předškolního věku a mladiství, spadající do věkové skupiny 15 – 20 let. Onemocnění nejčastěji postihuje osoby, které se doposud těšily velmi dobrému zdravotnímu stavu.

 

Nebezpečné bakterie přežívají nejčastěji v nosohltanu zdravého jedince, který se stává bacilonosičem, a tak může nebezpečné bakterie přenášet na ostatní lidi. Meningokok, jako samostatná bakterie, není schopen přežít v ovzduší déle než několik vteřin. Jedinou možnou příčinou šíření  je velmi blízký kontakt s bacilonosičem. Přenáší se líbáním, kýcháním a kašlem. Pokud se nacházíme v těsné blízkosti bacilonosiče, který kýchne, můžeme vdechnout vzduch, ve kterém jsou obsaženy meningokokové bakterie.

 

Bakterie se rychlým tempem šíří prostřednictvím krevního oběhu do celého lidského organismu, čímž dochází k jeho poškození.

 

Novou vakcínou měsíce je Nimenrix. Umožňuje prevenci proti séroskupinám  A,  C,  W135 a  Y.  Čtyřvalentní  vakcína chrání děti již od jednoho roku věku.

 

K přenosu nemoci dochází pomocí kapének, tedy kýchnutím či smrkáním. Inkubační doba se pohybuje mezi jedním až osmi dny. Stanovení diagnózy je zpočátku většinou obtížné, protože příznaky se podobají například chřipce. Nemocný má obvykle horečku, pociťuje bolesti hlavy, zvrací. V rozvinuté fázi onemocnění se pak na kůži mohou objevit červené flíčky (tzv. petechie) nebo modřinky. K dalším příznakům patří světloplachost a známky dráždění centrálního nervového systému. A také strnulost šíje.

 

Onemocnění  má velmi rychlý průběh a může vést k vážným trvalým následkům nebo způsobit smrt. K úmrtí může dojít již 24 hodin po projevu prvních příznaků. Včasná diagnóza a zahájení léčby jsou proto u této choroby klíčové.

 

Alespoň některým typům invazivních meningokokových onemocnění lze naštěstí předejít očkováním. Rodiče se mohou rozhodnout pro podání konjugované vakcíny NimenrixTM například při preventivní prohlídce u dětského lékaře v 18 měsících věku dítěte, kdy jejich děti obvykle nečeká žádné jiné očkování. Vakcína NimenrixTM může být také podávána současně s vybranými dalšími vakcínami pro děti.

 

Markétka měla štěstí v neštěstí

 

Markétka před dvěma měsíci oslavila své první narozeniny. Byla naprosto zdravá. Jednoho rána se vzbudila s mírnou teplotou, stěžovala si na bolest hlavičky. Maminka ji tedy uložila zpátky do postýlky, aby si odpočinula a spala. Za dvě hodiny se Markétka probudila už s vysokou horečkou a zvracela. Maminka jí dala léky proti horečce a pro jistotu se s ní vypravila ke své praktické dětské lékařce. Při vyšetření v ordinaci paní doktorka kromě horečky našla na nožičkách drobné červené skvrnky – petechie, zjistila také počínající příznaky dráždění mozkových plen a v krvi známky velkého zánětu v těle. V té chvíli bylo jasné, že je zle, že se nejedná o nachlazení, ale něco mnohem závažnějšího, meningitidu – zánět mozkových blan. Začal boj o čas. Paní doktorka ihned volala záchranku, která do pár minut přijela, v té chvíli ale již Markétka ztrácela vědomí a z drobných modřinek na nožičkách se stávaly rozsáhlé prokrvácené plochy po celém těle. Holčičku převezli na ARO, kde okamžitě dostala antibiotika a byla připojena na umělou plicní ventilaci.

 

První tři dny nebylo vůbec jasné, zda Markétka svůj boj o život vyhraje. Bojovala  a vše dobře dopadlo. Po téměř 3 měsících ji pak konečně propustili z nemocnice domů. I doma pokračovala v intenzivní rehabilitaci, byla také opakovaně v lázních. Časem se naštěstí Markétčin zdravotní stav upravil natolik, že se ve 4 letech věku vyrovnala svým vrstevníkům v mateřské školce.
Při pátrání po zdroji nákazy se pak dodatečně zjistilo, že babička, kterou tzv. „škrábalo v krku“, byla bezpříznakovým nosičem meningokokové bakterie  skupiny C, původce Markétčina onemocnění.

 

Máme pro Vás záznam rozhovoru s odbornicí, která občas řeší velmi ohrožené případy onemocnění meningokokem s primářkou infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce Hanou Roháčovou.

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Velmi důležité je rozpoznat meningokokové onemocnění od chřipky, protože první příznaky jsou podobné a tak se dá ještě mnohé zachránit, tvrdí praktická lékařka pro děti a dorost Renata Růžková.

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Kdo je ohrožený bakteriálním onemocněním , zvaným meningokok? …to už ví epidemioložka z Krajské hygienické stanice  Libereckého kraje lékařka Jana Prattingerová.

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář