Kvalitní teploměr je zdravotní pomocník – infračervený je rychlý a pohodlný pro dítě

Je podzim a s ním nás ohrožují chřipky, máme odřené nosy a krky zabalené do huňatých šál. Nemoc často udeří  bez varování. Zatímco s léky se spolehneme na lékaře či lékárníka, výběr teploměru mnoho z nás podceňuje. Přitom právě informace o teplotě jsou pro rychlé a přesné stanovení diagnózy klíčové. Kvalitní teploměr je proto základem každé domácí lékárničky.

 

Správný teploměr by neměl chybět především v rodinách s dětmi. Donutit nemocné dítě, aby pevně drželo teploměr, byl často nerozlousknutelný oříšek. Čím navíc měřit, když prodej dosud rtuťových teploměrů v červnu 2009 ukončila směrnice Evropské unie? Populární jsou digitální teploměry, kterými měříme teplotu v podpaží, v ústech či v konečníku. Novinkou jsou dotykové infračervené teploměry. Jsou rychlé a pohodlné – měří se na čele a v uchu.

 

Proč právě infračervený teploměr?

 

Výsledek měření je během několika vteřin. Probíhá na čele a v uchu. Jde o místa, která odráží skutečnou tělesnou teplotu, odborně označovanou jako teplotu lidského jádra. Měření je nejpřesnější.
Pohodlné a přesné zjištění tělesné teploty těla ocení především maminky. Kojence, kterým se za normálních okolností teplota měří v konečníku, není nutné budit rozbalováním. Pro děti, které se klasických teploměrů bojí, zase není měření pomocí infračerveného teploměru tak traumatizující. Změří teplotu již za 3 vteřiny, resp. za jednu vteřinu.

 

AUDIO: Infračervený teploměr, jaké má uplatnění, jak se ovládá, nám představí ing.Marie Mošová, marketingová manažerka Hartmann-Rico.

 

Měření teploty v uchu představuje v případě dětí nejdoporučovanější způsob měření teploty. Zvukovod je vystaven vnějším teplotním vlivům mnohem méně než například čelo, a měření proto trvá pouhou sekundu. Neprovádí se tehdy, je-li ve zvukovodu či středouší zánět. Rovněž jej nelze aplikovat u kojenců – jejich zvukovod je pro senzor teploměru příliš malý.

 

Nepřesnost měření? Pouze špatná technika

 

Měření infračervenými i digitálními teploměry vyžaduje určitý cvik. Získání správných výsledků během měření teploty umožní důsledné seznámení s manuálem výrobku. A také je třeba vzít v úvahu několik důležitých zásad.

 

Teplota každého jedince se na různých částech těla liší a v průběhu dne kolísá až o jeden stupeň. Nejnižší tělesná teplota bývá kolem 4:00 hodin ráno, nejvyšší teplota naopak navečer, kolem 18:00 hodiny. Proto se doporučuje měřit teplotu v pravidelných intervalech, které umožní lékaři přesné porovnání podle denní doby a usnadní určení diagnózy.

 

AUDIO: Podzimní chřipky jsou tady.Máme doma správný teploměr? Kde nejlépe změřit teplotu malého dítěte? Na a další otázky odpovídá dětský lékař Tomáš Karhan.

Dárkové balení

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář