Prevence je nejdůležitější! Více tekutin a pohybu, méně soli, masa a redukovat váhu! Proč?

Protože mezi nejčastější onemocnění, která jsou léčena na urologii patří močové kameny a s nimi spojené ledvinné koliky, onemocnění prostaty, infekce močových cest, onemocnění varlat, inkontinence a traumata močových cest.

 

Močové kameny vznikají v močových cestách ( v močovodech a v pánvičce) z některých odpadních látek tělem vylučovaných. Jsou velmi bolestivým a nepříjemným onemocněním a mají četné komplikace, některé velmi závažné.

 

Nejčastější příčinou je nedostatečný příjem tekutin, který by u zdravého člověka měl být přes 2 litry denně, dále větší koncentrace některých látek v moči (vápník, fosfát, kyselina močová, oxalát) a nesprávné pH moči. Svou roli v procesu tvorby kamenů hraje někdy i přítomnost bakterií v močových cestách.

 

Nemoc se projeví, pokud močový kámen ucpe močovod. Při tzv. ledvinné kolice dojde k vycestování kamínku do močovodu, což se projevuje urputnou bolestí zejména v bedrech, která vystřeluje dolů a dopředu do třísla. Postižení jsou neklidní, časté je zvracení, někdy i zástava odchodu plynů. V moči se někdy může vyskytovat i krev. Při zánětu dále teplota a může být i zkalená, páchnoucí moč.

Onemocnění často vede ke komplikacím (blokádou odtoku moči). Pokud se překážka neodstraní, začne se nad ní hromadit moč, v močovodu roste tlak a tento tlak může při delším působení nenávratně poškodit ledvinu. Hromadící se moč je také vhodným místem pro množení bakterií a může vzniknout infekce  močových cest s rizikem vstupu této infekce do ledvin jež působí různý stupeň destrukce části ledviny, která filtruje krev a mohou vést až k selhání ledvin s nutností pravidelné hemodialyzační léčby.

 

Nejčastěji se vyskytuje u pacientů v produktivním věku, ale postihuje i děti a samozřejmě se vyskytuje i ve stáří. Muži jsou postiženi 3–4x častěji. Častý výskyt souvisí zejména s dlouhodobě nedostatečným příjmem tekutin, s přejídáním a nedostatkem tělesného pohybu.

 

Lékař provede vyšetření moči a jistotu získá z ultrazvuku břicha, na němž je kámen obvykle vidět. Dostatečně velký kámen v močových cestách může být viděn i na normálním rentgenu břicha. Někdy se používá i nenáročné vyšetření CT.

 

Bolest tlumí lékaři léky na uvolnění stahů svaloviny, pacient se zavodňuje a čeká se, zda kámen odejde. Kameny lze odstranit urologickými zákroky, kde se pracovní nástroje zavádějí močovou trubicí. Kameny lze drtit i silou zvukového vlnění relativně nebolestivou rázovou vlnou. Pacient je pod narkózou. Endoskopickým nástrojem se dá i prohlédnout močovod a větší kameny přímo v močovodu rozdrtí pomocí laseru. V prevenci výskytu opakovaného výskytu kamenů může lékař doporučit určitou dietu.

 

Hlavní zásady pro pacienty s ledvinovými kameny

 

  • dodržovat lékařem doporučený pitný režim – množství moči by nemělo klesnout pod 2 litry za 24 hodin, omezit alkohol, bílé víno a močopudné nápoje (káva)
  • zvýšit příjem tekutin při nadměrném pocení, průjmech či zvýšené tělesné námaze, chránit se přehřátí
  • dbát na vhodné dietní návyky (specifické pro jednotlivé druhy kamenů), snížit nadváhu, udržovat si ideální , pečovat o pravidelnou stolici, a to i stravou, která umožňuje dobré vyprazdňování (zelenina, ovoce, celozrnný chléb, kyselé mléko, jogurt)
  • vyhýbat se projímadlům, která mohou způsobit nadměrné ztráty tekutin a tak zvýšit koncentraci moči
  • dbát o pravidelný pohyb, ten také zajišťuje dobré vyprazdňování moči
  • užívat léky, jsou-li ordinovány, chodit na pravidelné kontroly k lékaři

 

Skalpel prosím odložit! Více pohybu, více pít, více vlákniny! Méně masa, méně solit! To a další doporučení a jak dostat močové kameny z těla ven, už vysvětluje přednosta Urologické kliniky VFN v Praze profesor Tomáš Hanuš (foto)

 

Záznam rozhovoru si poslechněte ZDE

 

spolu s primářem Urologické kliniky Liborem Zámečníkem.

 

Záznam rozhovoru si poslechněte ZDE

Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář