Děti s mozkovou obrnou nemusí doživotně být na vozíčku! Mají totiž naději!

Unikátní terapie speciální pumpou je může postavit na nohy!

 

Dětem s touto chorobou může pomoci léčba baclofenovou pumpou. Dodává léčivou látku do míchy a zbaví dítě bolestivých křečí. Zabrání či zbrzdí také deformování těla. Ve Fakultní nemocnici Motol implantovali pumpu od roku 2007 šesti dětem.

 

Pumpa dodává lék do míchy. Výhodou je, že lékaři dávku upravují podle potřeby pacienta. Dávka je třeba až tisíckrát menší, než při podání ústy. Pumpu si představte jako kovový zásobník, ze kterého je veden tenoučký katetr páteřním kanálem do mozkomíšního moku. Zásobník se může přes kůži několikrát ročně doplňovat. Je uložený v břiše tak, aby dítěti nepřekážel při pohybu.

 

Dětská mozková obrna způsobuje poruchy hybnosti, řeči, pacienti neudrží rovnováhu, mají narušené volní pohyby a naopak u nich vznikají pohyby mimovolní.

 

Různá forma dětské mozkové obrny je v Česku ročně diagnostikována zhruba dvěma stovkám dětí. Jde často o nedonošence, nemoc se u nich zpravidla projeví do půl roku života.

 

Baclofenová pumpa s pohybem pomáhá i dospělým pacientům, například těm s roztroušenou sklerózou, úrazem mozku nebo míchy či lidem po mrtvici. I když zákrok hradí pojišťovny, pro nemocnice je to stále velmi drahá metoda.

 

Pumpa přináší pacientům velkou úlevu. „Pomocí ní je lék dopraven přímo do páteřního kanálu, kde působí v povrchových vrstvách míchy. Výsledkem je uvolnění bolestivého zvýšeného svalového napětí – spasticity, která je průvodním příznakem dětské mozkové obrny,“ vysvětluje Doc. MUDr.Michal Tichý, CSc., přednosta Neurochirurgické kliniky dětí a dospělých 2. LF UK a FN Motol.

 

Díky operaci se výrazně zlepší kvalita života nejen pacienta, ale i celé rodiny. Dítě se rozvíjí a například nastoupí do školy. Rodiče, kteří se dosud o nemocného starali, se vrací do práce. Později může pracovat i samotný pacient.

 

Cesta k baclofenové pumpě začíná u dětského lékaře. Další vyšetření provádí FN Motol. Jeto jediné pracoviště v ČR, kde děti tímto způsobem léčí. V Motole probíhá další testování, pokud se zjistí, že právě tato metoda je nejlepší, nastává jednání se zdravotní pojišťovnou o schválení zákroku a nákladů na něj. Pak teprve může být pacient operován. Vhodným pacientem pro tento zákrok je nemocný, jehož postižení v důsledku mozkové obrny je vratné.

 

Čím dříve se přitom dětská mozková obrna začne vhodně léčit, tím lépe. Vetšina dětí, které jsou v raném věku pohyblivé, ale léčí se konzervativními postupy, končí později v sociálních ústavech s těžkým pokroucením těla.

 

Jak funguje pumpa, co zlepší pacientovi, to už vysvětluje přednosta neurochirurgické klinikyFakultní nemocnice v Motole Doc. MUDr. Michal Tichý, CSc

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Ještě před několika dny 11letá Nikola sama nezvedla ruce nad hlavu, neotočila dlaně, nepokrčilanohu. Kvůli dětské mozkové obrně se jí špatně mluvilo, neovládala své tělo. Všechno se ale změnilodíky operaci, při které jí neurochirurgové pod svaly na břiše umístili speciální pumpu, co náms maminkou ještě sdělila.

Rozhovor si poslechněte ZDE

Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář