Na aktivní léto bez hořčíku zapomeňte

Vyrazit na túru či pořádně šlápnout do pedálů chce během léta nejeden z nás. Jenže mnohdy plány zůstanou jen v hlavě, protože po prvním dni a zvýšené pohybové aktivitě se dostaví bolesti svalů, nepříjemné křeče a únava. Přitom všechny tyto potíže mají často společného původce. Tím je nedostatek hořčíku. Jde-li o dlouhodobý problém, mohou být následky mnohem závažnější.

Bez hořčíku, neboli magnesia, nebude naše tělo fungovat. Tento minerál je pro nás nezbytný. Podílí se totiž na celé řadě procesů a tím nejdůležitějším je tvorba energie. Pokud nám v těle chybí, dříve či později se jeho deficit projeví, a to jak na našem psychickém, tak také fyzickém stavu.

Nápor stresu a plíživý nástup depresí

Z počátku se může jednat o nepatrné signály. Přichází únava, jsme bez nálady a energie. Pak se přidává úzkost a stupňuje se stres. To, co bychom běžně zvládli bez mrknutí oka, najednou vyvolává podráždění a nepřiměřené reakce. Uzavíráme se do sebe a deprese na sebe nenechá dlouho čekat. Hořčík totiž ovlivňuje produkci hormonu štěstí, serotoninu, který řídí naše emoční rozpoložení. A tady platí jednoduchá rovnice, chybí magnesium – chybí serotonin a tedy štěstí. Kromě toho má hořčík vliv také na zklidnění mozkové činnosti, abychom mohli odpočívat. Nepřijde-li signál, že je už čas jít spát, mozek pořád „šrotuje“ a ač jsme naprosto vyčerpaní, neusneme. Nespavost je proto dalším častým symptomem chybějícího minerálu.

Srdce v ohrožení a časté bolesti hlavy

Tím však výčet v podstatě teprve začíná. Paradoxně dopadů na fyzickou kondici si všimneme zpravidla rychleji. Na počátku může jít o padání vlasů či lámání nehtů. Pokud to nepostačí, přijde důraznější varování. Úporné migrény, svalové křeče, třes nebo bušení srdce už ignorovat nejde.

Bohatý zdroj hořčíku

Magnesium je zkrátka jedním ze základních prvků života a musíme ho pravidelně doplňovat. Jeho dostatečný přísun dokáže mimo jiné snížit pravděpodobnost vysokého krevního tlaku či výskyt srdeční arytmie a pomáhá při trávení. Doporučená denní dávka je však různá. U dospělého muže je 420 mg, u ženy pak 320 mg. V případě těhotných a kojících maminek se potřeba zvýší až k 360 mg. Větší nároky mají také sportovci, kardiaci, diabetici a lidé těžce fyzicky pracující. Případně ti, co jsou dlouhodobě vystaveni stresu. Jako vhodný zdroj může posloužit doplněk stravy Naturevia Magnesium 1, jehož jedna malá tableta denně zajistí potřebný přísun hořčíku. Balení obsahuje 90 tablet, takže vydrží tři měsíce. V případě zvýšené psychické či fyzické zátěže bychom pak měli sáhnout po jeho ještě silnější variantě, a to přípravku Naturevia Magnesium 1 Mega, který obsahuje dvojnásobnou dávku hořčíku a pomůže nám zvládnout i extrémní zátěž.

Sportem ke zdraví

To, co může začít nepříjemnou křečí po pěší túře či jízdě na kole, může mít i vážné konce. Proto je potřeba, abychom svému tělu dobře naslouchali a naučili se jeho signály číst. Budeme-li se o něj starat a dodáme mu všechny potřebné vitaminy a minerály, odvděčí se nám výdrží a hlavně zdravím. Tak na to mysleme a až si budeme balit lékárničku na cesty, či si ji doplňovat doma, určitě tam nezapomeňme pořídit hořčík.

 

Zdroj: https://www.naturevia.cz/

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář