Spánkové laboratoře

Poruchy spánku mohou mít různou podobu: nespavost, chrápání, špatné usínání… Se všemi poradí ve spánkové laboratoři a poradně pro poruchy spánku.

 

Poruchami spánku trpí alespoň občasně více než třetina evropské populace. Naštěstí existují specializovaná pracoviště, která se přímo touto problematikou zabývají.

Přístrojové vybavení spánkové laboratoře umožňuje provést noční video-polysomnografické záznamy i denni monitorování spánku.  K vyšetření poruch dýchání ve spánku (zejm. spánková apnoe) se používá limitovaná polygrafie a k jejich léčbě různé typy léčby kontinuálním přetlakem (zejm. CPAP, BiPAP). K dlouhodobému monitorování pohybové aktivity (střídání rytmu spánek-bdění) slouží aktigrafické vyšetření.

AUDIO: Jak funguje nová vylepšená technologie, která pořizuje záznam poruch spánku, to už vysvětluje profesor Karel Šonka, vedoucí Centra poruch spánku a bdění VFN.

 

Současná výzkumná činnost centra se zaměřuji na narkolepsii, syndrom neklidných nohou, patofyziologické souvislostí poruch dýchání ve spánku, parasomnie a změny spánku z neurologických onemocnění.

Poruchy spánku se mohou projevovat různě – třeba nespavostí nebo nočními můrami. Spánková laboratoř je místo, kde se dají diagnostikovat poruchy spánku a bdění.

Některé poruchy spánku jsou jen přechodné, zpravidla se vážou na nějaké psychické nebo tělesné onemocnění, avšak jiné poruchy spánku a bdění jsou samy o sobě natolik závažné, že mohou způsobit i kritickou újmu na zdraví. V první řadě hrozí postižení srdce a mozku. Obzvláště nebezpečné pak mohou být různé kombinace třeba i několika poruch spánku.

Je velký rozdíl mezi krátkodobou nespavostí, která má jasné příčiny, a chronickou, která trvá déle než měsíc; v tom případě se hovoří o tzv. primární insomnii, což už je nemoc.
Hypersomnie – nadměrná denní spavost a nekontrolovatelné usínání v průběhu dne.
Narkolepsie – ochabování svalů v oblasti obličeje či těla, halucinace různého druhu, nejčastěji při usínání.
Somnambulismus – náměsíčnost, obvykle spočívá v opuštění lůžka a chůzi ve spánku, ze kterého není možné se probudit.
Syndrom spánkové apnoe – charakteristické jsou pauzy v dýchání, které často způsobují chrápání. Důsledkem je špatné okysličení organismu.
Syndrom neklidných nohou – kromě výše popsaného vede ke zvýšené bolestivosti dolních končetin.

Pokud máme pocit, že je váš spánek nekvalitní, krátký nebo naopak často se vyskytující potřeba spánku, je dobré podrobit se vyšetření:

POLYSOMNOGRAFIE Provádí se celou noc, zjišťují se parametry spánku a bdělosti. Je to přístrojové vyšetření, kdy je pacient napojen na sondy, které měří aktivitu mozku, svalů, pohyby očí. Měří se i dechová aktivita. Polysomnografie se provádí ve specializovaných spánkových laboratořích.

AUDIO: Staniční sestra Dana Suchá sleduje pacienty převážně v noci, během spánku, jak vypadá takové vyšetření? Poslouchejte.

 

Spánek je velice důležitý pro náš organismus, a proto bychom měli dbát na jeho hygienu. Pokud nastane čas, kdy váš spánek není kvalitní tak jako dřív, zkuste se zamyslet nad tím, co by šlo změnit pro jeho lepší kvalitu. Nejlépe navštivte specializovaného lékaře.

AUDIO: Převážně muže trápí potíže s dýcháním během spánku, není výjimkou ani nadměrná spavost. To už potvrzuje zdravotní setra Jana. Poslouchejte.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář