Jak silná dokáže být touha po dítěti…některé páry čekají na vytoužené miminko roky!
Zhruba každý sedmý pár v Česku má problém s otěhotněním. „Pokud se páru jeden rok nedaří otěhotnět, měli by oba partneři podstoupit vyšetření a podle něj se ošetřující lékař rozhodne o způsobu léčby neplodnosti,“ říká primář Klinického centra Iscare Jaroslav Hulvert.
Neplodnost je považována za nemoc. Jde o stav, kdy při pravidelném pohlavním životě nedojde k otěhotnění ženy.
Párů, které mají problémy s otěhotněním, přibývá. Stále přežívá mýtus, že hlavní vinu nese žena. Sterilita přitom není postižením jednotlivce, vždy jde o problém páru. Asi z 35 procent je problém u muže, z 35 procent u ženy a v 25 procentech případů jde o kombinaci potíží muže i ženy. V pěti procentech je příčina neplodnosti neznámá.
Spousta lidí si rovněž stále myslí, že jediným řešením, jak „vyzrát“ na neplodnost, je umělé oplodnění, tedy dítě ze zkumavky. Ovšem možností je mnohem více, od jednoduchých opatřeních až po nejmodernější vědecké poznatky.
Některé páry čekají na miminko léta
Že každému není souzeno mít kupu dětí, ví své manželé Radka a Miroslav Vackovi. Jejich cesta k miminku trvala dlouhých devět let.Letošní Vánoce prožili jako rodina a to ve třech s malou Kateřinou.
Jsou ženy, které otěhotní hned napoprvé, „ani neví, jak“. Jiné na své miminko čekají a podstupují množství vyšetření a zákroků, aby se ho vůbec dočkaly. Ono to totiž není vůbec jednoduché, když se u přirozeného početí musíte trefit do několika hodin ženiny ovulace. „U nás řeší potíže s neplodností každý sedmý pár, což je zhruba 15 procent! Některé průzkumy však hovoří o ještě vyšším čísle. Počet našich pacientů stále roste,“ říká MUDr. Jaroslav Hulvert z pražského centra ISCARE. „Důvodů je mnoho, nejčastěji se setkáváme se zhoršeným spermiogramem (vyšetřením kvality a množství spermií) u mužů, u žen bývá zase základním problémem odsouvání mateřství do pozdního reprodukčního věku. Je totiž všeobecně známé, že po 30. roce plodnost ženy rapidně klesá,“ vysvětluje odborník.
Naštěstí se rychle vyvíjejí možnosti léčby neplodnosti, a tak má stále více párů velkou šanci na zdravé miminko. Nejjednodušší metodou je tzv. IUI, základní forma asistované reprodukce, která ženu málo zatěžuje.Jde o zavedení spermií do dutiny děložní v době, kdy žena ovuluje. Aby byla zajištěna co nejvyšší úspěšnost, podstupuje předtím pacientka hormonální stimulaci vaječníků.„Tato metoda se užívá zejména u párů, kde je pouze mírně zhoršen spermiogram partnera, a v případech, kdy je příčinou neplodnosti anovulace (porucha uvolňování vajíček) partnerky.
Druhou metodou „umělého oplodnění“ je takzvané IVF, které je sice náročnější než předchozí metoda, ale zase mnohem účinnější. Při jednom cyklu takto otěhotní až 30–40 % žen. IVF se dnes používá prakticky u všech poruch plodnosti. Zahrnuje odběr vajíčka, inseminaci spermiemi mimo tělo ženy, kultivaci a přenos embrya zpět do dělohy. Oplodnění probíhá mimo organismus, a právě proto se vžil lidový název „dítě ze zkumavky“.„Na rozdíl od dřívější doby se dnes přenáší do těla pacientky standardně již jedno, maximálně dvě embrya, abychom se vyhnuli riziku vícečetného těhotenství, které je vždy rizikové, nejen pro ženu po umělém oplodnění,“ vysvětluje lékař.
U nás hradí pojišťovna 3 cykly ženám ve věku od 18 – 39 let. Existují pak i další cykly, které s IVF přímo souvisejí, ale klient si je hradí sám. Ženy nad 40 let si musí hradit všechny náklady v plné výši.
Léčení neplodnosti předchází podrobná konzultace a diagnostika se specialisty. K mimoděložnímu oplodnění musí mít žena funkční alespoň jeden vaječník a dělohu a většinou je mimoděložní oplodnění také úspěšné, když žena není starší 45 let. U mužů pak musí být ve spermiomatu prokázány spermie. Umělé oplodnění lze provést i u nesezdaných párů a je potřeba podepsat písemnou žádost.
Pod vedením primáře MUDr. Jaroslava Hulverta se podařilo přivést na svět již více než 8000 zdravých novorozenců. Dnešní léčba dává velkou šanci neplodným párům mít své vlastní dítě. IVF je klasická metoda mimotělního oplodnění. Skládá se z odběru vajíčka, jeho oplodnění spermiemi mimo tělo matky a přenosu embrya zpět do dělohy. Více už má prostor primář klinického centra Iscare Jaroslav Hulvert.
Rozhovor si poslechněte ZDE
A ještě osobní příběh statečné maminky Elišky Pokorné z Trutnova, která po dlouhé době čekání porodila dvojčátka. Velkou psychickou oporou jí byl i manžel.
Rozhovor si poslechněte ZDE
Šárka Málková, redakce Zdraviamy.cz