Nové testy: Větší šance na úspěšné vyléčení rakovinu vaječníků
Pod zkratkou ROMA skóre (Risk Of Ovarian Malignancy Algorithm) se skrývá nová diagnostická metoda pro rozpoznání rakoviny vaječníků. Z odběru krve je díky této metodě možno určit riziko onemocnění s vysokou pravděpodobností na úrovni osmdesáti až devadesáti procent. Oproti dosud využívaným metodám jde o výrazný kvalitativní posun. Zpřesnění diagnostiky má zásadní význam pro včasné stanovení diagnózy, která je klíčem pro úspěšnou léčbu pacientek a zvyšuje jejich šanci na přežití.
„ROMA skóre v sobě kombinuje testování na nádorový marker CA 125, který se používá již řadu let – nicméně s poměrně nízkou senzitivitou, a nový nádorový marker HE4. Právě výpočet z těchto dvou nádorových markerů vyšetřených z krve pacientek významně zpřesňuje diagnózu,“ říká RNDr. Miloslav Semanský z laboratoří synlab czech.
Rakovinou vaječníků (karcinomem ovaria) onemocní v České republice každoročně kolem 1 200 žen. Téměř 60 procent z nich na ni umírá (viz. poslední dostupná data z roku 2008, kdy onemocnělo 1 164 žen a 678 jich zemřelo). Počet nemocných žen nás řadí na čtvrté místo v Evropě. „Záludnost onemocnění spočívá v tom, že pacientky dlouho nepociťují žádné zjevné příznaky. Mnohdy se jedná o náhodný nález, často už v pokročilém stádium. Přitom právě včasné zachycení onemocnění je klíčovým faktorem pro úspěšnost léčby,“ doplňuje Semanský. To potvrzují odborné studie, podle kterých je 70 procent žen diagnostikováno až ve 3. a 4. stadiu, kdy je jejich šance přežít pět let po stanovení diagnózy nižší než 40 procent. Naproti tomu, pokud se onemocnění zachytí v 1. stadiu (což se děje přibližně ve čtvrtině případů), pak je šance na přežití až 90 procentní. Testování na ROMA skóre je důležité též pro včasné odhalení recidivy u pacientek dříve léčených na karcinom ovaria.
Mezi rizikové skupiny patří ženy, kde byla v minulosti rakovina vaječníků diagnostikována u některé z blízkých příbuzných. Stejně tak je vyšší pravděpodobnost výskytu karcinomu ovaria, pokud již žena sama nějaké onkologické onemocnění prodělala. Riziko se zvyšuje po menopauze. Což potvrzuje i skutečnost, že polovina pacientek je starší 63 let. Možnosti medicíny v léčbě rakoviny jsou i přes její nesporné pokroky omezené, proto má zásadní význam prevence a včasná diagnostika. Zejména u žen patřících do rizikových skupin by měl praktický lékař či specialista doporučit preventivní vyšetření – ideálně kombinaci laboratorních a klinických vyšetření. Platí, že pro hodnocení eventuální přítomnosti karcinomu ovaria nelze informaci o ROMA skóre použít absolutně, ale vždy jako jednu z dalších vyšetřovacích metod.
Zdroj: NativePR