Žvýkáte jako kovboj nebo jako dáma?

Tlumí nervozitu, osvěžuje dech, pomáhá s odvykáním kouření či chrání před zubním kazem – dá se říct, že žvýkačka je prospěšnou věcí. Také napomáhá hubnutí, protože snižuje chuť na sladké, zbystřuje pozornost při učení a při jízdě autem. A nakonec, nám i chutná.

Žvýkání není nic nového. Už v pravěku lidé vkládali do úst různé kořínky a klacíky. V moderní době jsme přešli ke žvýkačkám bez cukru. Z hlediska etikety není žvýkání žádné faux pas, naopak společensky nepřijatelný je zápach z úst.

„Mezi lidmi totiž stále panuje falešné povědomí, že žvýkání je něco neslušného. Opak je ale pravdou,“ potvrzuje odborník na etiketu Ladislav Špaček.

Nabízíme i některá pravidla slušného žvýkání:

„Žvýkačku vyjmeme z obalu. Vložíme ji do úst a pozor, teď ji nesmíme začít drtit,“ odkazuje mistr etikety na energicky přežvykující hokejisty na střídačce. Tak by dámy neměly při společenské konverzaci vypadat.

„Žvýkačku necháme volně rozplývat se, po jazyku a až změkne, zvláční, v tu chvíli ji lehce jazykem můžeme mnout. Žvýkáme decentně, kultivovaně, se sevřenými rty tak, že ostatní vůbec nebudou tušit, že máme žvýkačku v ústech,“ říká Špaček.

„Žvýkám často, a považuji to za ohleduplné vůči osobám, se kterými jsem v kontaktu.“ Kvůli lepší koncentraci bychom měli žvýkat v práci, kvůli svěžímu dechu po každém jídle, v dopravních prostředcích nebo před společenskou schůzkou. Přece jen ale existují místa, kde bychom si měli žvýkačku odpustit: Neměli bychom žvýkat při významných obřadech. Například na svatbě nebo na pohřbu, při takových situacích, kdy by to mohlo být považováno za znevažující té situace. Ale jinak jestliže jsme někde ve společnosti, tak naopak je žvýkání žádoucí. Žvýkání není faux pas, faux pas je zápach z úst,“ tvrdí Špaček.

A co se žvýkačkou po dožvýkání? Nenápadně ji vyjmeme z úst a vložíme do připraveného ubrousku nebo kousku papíru a při vhodné příležitosti hodíme do koše. Při nečekané situaci pak nezbývá, než žvýkačku spolknout.

“Při vyndávání žvýkačky z úst by člověk měl brát ohledy na okolí. Je to, jako když si vyndáváte pecku z úst. Rozhodně to neředvádíte ostatním. To je nespolečenské. Musí se to dělat nenápadně,“ uvádí Špaček.

„Žvýkačku nevyplivujeme. Patří tam, kam všechny odpadky,“ podotýkal. Pokuta za plivání žvýkaček, která v Praze a dalších městech hrozí od letošního roku, je podle něj v pořádku. Připomněl, že v některých zemích hrozí za žvýkání tělesný trest.

Zuby si obvykle vyčistíme jen každé ráno a večer, kdežto žvýkačku můžeme použít desetkrát za den. Kvalitní žvýkačky jsou dostupné a jejich balení nám umožňuje, abychom je měli stále u sebe. Pokud chceme, aby žvýkání mělo pozitivní vliv na naše zubní zdraví, používáme žvýkačku bez cukru.
.

Orbit Klub je dlouhodobý vzdělávací program, který vysvětluje důležitost a pravidelnost správné dentální hygieny. A Klára Jakubsová nám osvětlí, co jsou hlavní aktivity klubu.

Rozhovor si poslechněte ZDE

Dozvíte se také, kde je žvýkání nežádoucí přímo od odborníka na etiketu Ladislava Špačka.

Rozhovor si poslechněte ZDE

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář