Omega 3 ochrání naše srdce, mozek i zrak

Zdravé srdce, stále živé vzpomínky a bystrý zrak by si přál každý z nás udržet co nejdéle. Co pro to můžeme udělat? Třeba mít dostatečný přísun omega-3 mastných kyselin. Jejich pozitivní účinky na náš organismus jsou dobře známé a probádané. Jenže nic není tak snadné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Náš organismus si je totiž neumí vyrobit a z potravy jich získáváme příliš málo.

Komplexní účinky omega 3

Vědci od 70. let, kdy tyto důležité látky objevili, sepsali celou řadu vědeckých studií o jejich přínosu pro zdraví. Mezi nejdůležitější omega-3 mastné kyseliny patří kyseliny eikosapentaenová (EPA), dokosahexaenová (DHA) či α-linolenová (ALA). Hlavně první dvě jmenované podporují zdraví srdce, mozku a očí. Byl prokázán také jejich pozitivní účinek při léčbě deprese, snížení hladiny triglyceridů v krvi či udržení normálního krevního tlaku. Fungují rovněž jako prevence astmatu a mají i kladný vliv na imunitu a snižují zánětlivé procesy v organizmu.

Pro nastávající maminky i miminka jsou nutností

Samostatnou a velmi důležitou kapitolou je pak zvýšená potřeba omega-3 a konkrétně DHA v době těhotenství a mateřství. Maminky jich potřebují mnohem větší přísun, a to nejen pro sebe ale i pro své dítě. Během těhotenství a při kojení je DHA nutná pro správný vývoj mozku a očí dítěte. Podle lékařů také dostatečné množství této mastné kyseliny může snížit riziko výskytu poporodních depresí. Nedávná studie Centra zdraví, výživy a potravin (CZVP) SZÚ, při které byl studován obsah mastných kyselin v tuku mateřského mléka, ukazuje, jak jsou na tom maminky a děti v České republice. Podle odborníků mělo jen 50 % maminek v mateřském mléce požadovaný obsah DHA. Lékaři proto radí ženám v těhotenství a po porodu k dávce 250 mg omega 3 doporučované pro dospělé přidat ještě dalších 200 mg DHA denně.

Tělo si je neumí vyrobit, musíme mu je dodat

Tady však nastává zádrhel. Naše tělo si tyto nepostradatelné látky neumí samo vyrobit, a tak mu je musíme dodávat. Mezi nejbohatší zdroje omega 3 patří mateřské mléko, rostlinné oleje ale hlavně tučné ryby. Jenže kdybychom měli dodržet potřebnou denní dávku, znamenalo by to jíst tučné ryby minimálně dvakrát týdně, což jí málokdo z nás. Podle čísel jí ryby méně než jednou za týden 44,5 % dospělých Čechů a dětí pak 41 %. Protože konzumace ryb je v Česlu na úrovni jen asi pětiny doporučovaného množství v EU, na řadu tak musí přijít jiné zdroje.

Pořádná porce ryby v kapsli

K těm patří doplňky stravy či rybí olej. Jen při zmínění druhé možnosti se většina lidí otřese a vybaví si nepříjemnou pachuť v ústech, mnohem raději tak sáhnou po přípravcích z lékárny. Vybírat je opravdu z čeho. Výrobci se předhánějí v široké nabídce doplňků stravy s rybím tukem, produktů s omega-3 kyselinami či výrobků z krilu, což jsou malí korýši. Rozličné je také zpracování a podoba preparátů. Jde o tekuté oleje a kapsle, s příchutí či bez, s různým obsahovým zastoupením EPA a DHA.

Jak je široká nabídka, tak o to více byste se měli zajímat, jaké množství omega-3 kyselin produkt obsahuje, což má zásadní vliv na dávkování. Existují produkty s obsahem omega-3 v množství 30 % ale také 90 %. Máte-li potíže se zrakem, čekáte-li miminko či chcete-li podpořit činnost mozku, pak byste měli sáhnout po koncentrovanějším produktu s maximálním obsahem EPA a DHA tak, aby byste užívali jen jednu kapsli či jednu lžíci denně. Ideální volbou pro vás může být novinka Naturevia Omega 3 One-a-Day, jejíž jedna kapsle obsahuje minimálně 700 mg omega-3 mastných kyselin, což je 2x více EPA a DHA oproti běžným přípravkům s rybím olejem. Proto stačí užívat jen jednu kapsli denně a získáte dostatečnou dávku potřebných látek, a to i pokud čekáte miminko či kojíte.

Ochránce po celý život

U omega 3 mastných kyselin ani zdaleka neplatí, co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Potřebujeme je totiž po celý život. Na jeho počátku jsou nepostradatelné, aby se vše vyvinulo, tak jak je potřeba. Poté bychom se měli starat, aby naše srdce, mozek i oči fungovaly co nejdéle a nejlépe. Podle lékařů totiž právě deficit těchto látek zhoršuje poznávací funkce seniorů. U pacientů s Alzheimerovou nemocí byl totiž zjištěn nižší obsah DHA v mozku. Takže křížovky jsou pro prarodiče jako trénink paměti skvělé, ale jen ony nestačí. Je potřeba myslet i na omega 3, aby nepřišel na návštěvu a nezůstal ten Němec, co schovává věci.

Zdroj: www.naturevia.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář