Onkoportál a význam poskytování ověřených onkologický

Každý, komu bylo diagnostikováno onkologické onemocnění, si o něm instinktivně snaží vyhledat informace z veškerých dostupných zdrojů. V dnešní době tak lidé nejčastěji usedají před počítač s internetovým připojením a začínají svůj „boj“ s bludištěm stránek nabízejících nejrůznější rady, jak se před tímto zákeřným život ohrožujícím zdravotním problémem chránit, či jak se jej dokonce zbavit. Po chvíli „surfování“ se ale ve většině případů dostavují pocity marnosti, bezradnosti a zmatenosti, které jsou dány množstvím matoucích informací, které na českém internetu kolují. Může zde totiž publikovat kdokoli, tedy i osoba, která nemá patřičné vzdělání ani zkušenosti pro daný obor. Málokdo se tak dokáže v kvantu často protichůdných informací a léčebných rad orientovat. Jedním z nich byl i Petr Koukal, šestinásobný mistr republiky v badmintonu a vlajkonoš české výpravy na loňské Olympiádě v Londýně. Lékaři mu v roce 2010 diagnostikovali rakovinu varlat.

„V době, kdy jsem bojoval s rakovinou, jsem jako informační zdroj využíval také internet, ale nikdy jsem neměl jistotu, že to, co čtu, jsou ověřené a spolehlivé informace. Nacházel jsem i neuvěřitelné nesmysly. Třeba že se vyléčím, když budu jíst denně pět mrkví a máčet si nohy ve studené vodě. Nemocný člověk je ochoten věřit všemu a zkusit cokoli, jen aby nad rakovinou zvítězil. Mnohdy je to ale ztráta času – v tu chvíli velmi drahého,“ popisuje Petr Koukal své tehdejší pocity.

Co je to Onkoportál?

Onkoportál poskytuje nejen validní onkologické informace, ale také služby právní, finanční
a sociální pomoci.

Kde hledat informace, kterým lze věřit?

Duben minulého roku přinesl všem, kdo na českém internetu hledají důvěryhodné informace, jejich nový bezpečný zdroj v podobě Onkoportálu.cz. Ten pacientům trpícím rakovinou, jejich příbuzným
i veřejnosti dokáže nabídnout požadované informace, které jsou ověřené předními českými odborníky na onkologii. Odpadá tak zdlouhavé prohledávání internetových stránek, při kterém běžný člověk většinou není schopen odhadnout, zda se na to, co čte, může spolehnout či nikoli.

Když se člověk dozví, že má rakovinu, jde o jeden z největších zásahů do života člověka. Roli přitom nehraje pouze psychická zátěž, ale i právní nebo finanční problémy. Na Onkoportálu zájemci najdou také služby právního a finančního poradenství, seznam komplexních onkologických center nebo přehled pacientských organizací. „Projekt Onkoportál je výborný nápad, který si zaslouží pozornost. Považuji jej za spolehlivý rozcestník na internetu, který nabízí informace o všech typech nádorových onemocnění. Škoda, že neexistoval již v době, kdy jsem onemocněl já sám. Pravidelně se na mě dodnes obracejí přátelé a známí, kteří se o rakovině potřebují dozvědět více, ale neví kde. Oslovují mě ale i cizí lidé, kteří jsou z protichůdných informací dostupných na internetu zmatení, nebo potřebují pomoci s vyhledáním psychologické, právní či finanční podpory. Odkazuji je rovnou na Onkoportál, kde najdou mnoho těchto informací. Já sám jsem založil stránky Rakovinavarlat.cz, aby se lidé mohli dozvědět více o nemoci, kterou jsem si prošel osobně,“ dodává Petr Koukal.

Prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc. dr. h. c., ředitel Masarykova onkologického ústavu a člen rady Onkoportálu k tomu dodává:  „Portál tohoto charakteru na českém internetu jednoznačně chyběl. Pacienti ve svízelné situaci jsou často bezradní při pročítání různých neověřených webových stránek a nejsou z toho moudří. Samozřejmě stále platí, že finální doporučení týkající se diagnostiky či léčby rakoviny poskytne pacientovi vždy jeho lékař.“

www.onkoportal.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář