Otékají vám nohy a večer máte pocit, že na nich máte závaží? Kdy je čas zajít k lékaři?

Pocit těžkých nohou, bolesti, křeče, otoky – první příznaky chronického žilního onemocnění, se kterým má zkušenosti 60–70 % dospělých Čechů. Pokud je pro vás toto onemocnění nové, stačí napovědět, že při přehlížení prvních příznaků může vést ke vzniku metliček (mikrovarixů), křečových žil a dokonce bércových vředů. Již víte?

Češi v porovnání s Evropou přehlíží prvotní příznaky chronického žilního onemocnění častěji. Podle praktické lékařky MUDr. Jany Vojtíškové je důležité vnímat své tělo, všímat si již prvních příznaků a lékaře navštívit co nejdříve. Pomoci mohou i webové stránky www.zilniporadna.cz.

Pozor na rozšířené žíly

Pokud je vše tak, jak má být, chlopně v žilách zabraňují zpětnému proudění a tomu, aby krev zůstávala v dolních končetinách. Pokud ale dojde k rozšíření žil, tzv. svalově žilní pumpa přestává fungovat a začne docházet ke zpětnému toku krve. Důvodem je hlavně zánětlivá reakce na chlopních, která se objevuje hned na začátku onemocnění.

I když příznaky se zhoršují v létě, je důležité si uvědomit, že zánět v žilách zůstává, a připravit se na celoroční léčbu. Tu je možné rozdělit do tří oblastí.

– Životní styl s pravidelným pohybem (chůze, plavání, jízda na kole) a odpočinkem se zvýšenou polohou nohou.

-Kompresní punčochy nebo bandáže snižující zvýšený žilní tlak.

-Užívání venofarmak, tedy léků, které jsou zaměřeny na zlepšení žilního oběhu, zmírňují žilní hypertenzi, zpevňují žilní stěnu a zlepšují průtok krve žilami.

Venofarmaka jsou léky na předpis, které může předepsat jak specialista, tak praktický lékař. Je vhodné je užívat už od prvních příznaků a nepřestávat ani po případné operaci metliček nebo křečových žil. Pomáhají totiž zabraňovat návratu zdravotních komplikací.

Příznaky chronického žilního onemocnění se v létě zhoršují. Pokud tedy trpíte na otoky nohou, pocit těžkých nohou nebo křeče, dojděte si včas k lékaři a na léto se připravte.

Trápí vás popsané příznaky? Co vám pomáhá?

——————————————————————————————————-

Návštěva u lékaře

-k lékaři jděte již při prvních příznacích, tedy pocitu těžkých nohou, otocích, bolesti nohou, křečích nebo mravenčení

-před návštěvou lékaře se pokuste vysledovat, kdy vás potíže trápí nejvíce, a zaměřte se na všechny možné příznaky

-praktický lékař zjistí anamnézu, vyšetří vás ve stoji a případně vás odešle pro potvrzení diagnózy na specializované pracoviště s duplexní sonografií

-lékaře se nezapomeňte zeptat na režimová opatření, kompresní punčochy a venofarmaka, která pomohou zlepšit zdraví vašich žil

-sledujte zdravotní stav svých žil achoďte na pravidelné prohlídky v termínech doporučených lékařem

-v čekárně se podívejte po edukačních materiálech k danému tématu, případně si doma prostudujte informace na zilniporadna.cz či si zdarma stáhněte mobilní aplikaci „Bolí Vás nohy?“

-připravte se na to, že léčba chronického žilního onemocnění je nejen celoroční, ale i celoživotní

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář