Pacientů s rakovinou přibývá, peněz na jejich léčbu ne
S rakovinou bojuje každý třetí Čech. Zhoubný nádor má v současné době téměř půl miliónu lidí a jejich počet neustále roste. Novou naději některým pacientům přináší moderní léčba, která je však pacientům mnohdy nedostupná kvůli omezeným rozpočtům specializovaných onkologických center.
„Z našeho pohledu jde o úplnou explozi pacientů. Nepamatuji za 20 let své práce takový nárůst pacientů jako za poslední rok,“ popisuje Jana Koželská, předsedkyně onkologického sdružení Arcus – onko centrum, nositelka Ceny Olgy Havlové a signatářka Pařížské charty proti rakovině. Úmrtnost na rakovinu je v Česku ve srovnání se zahraničím nadprůměrná. Ročně umírá 27 000 onkologických pacientů. Vysoké jsou i počty nově diagnostikovaných pacientů, kterých ročně přibývá až 80 000. Problém nemocných rakovinou připomíná každoročně 14. května Český den proti rakovině, vyhlášený sdružením Liga proti rakovině. V tento den se bude konat i veřejná sbírka.
Podle odborníků zajistí kvalitnější život nemocných rakovinou moderní cílená léčba, která není tak agresivní jako chemoterapie nebo ozařování. „Personalizovaná léčba sehrává stále větší roli u neoperovatelných nádorů. Modernější léčbu může využívat více pacientů, než tomu bylo doposud, a jejich počty se budou dále navyšovat,“ tvrdí přednosta Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy prof. MUDr. Vítězslav Kolek, DrSc. Tato na míru ušitá léčba získává mezi lékaři a pacienty na popularitě, ne všichni jsou však vhodnými kandidáty. Velice důležitá je proto diagnostika. „Personalizovaná léčba se týká pacientů, kteří mají charakterizovaný nádor na základě genetického vyšetření. Účinné léky jsou nejčastěji malé molekuly (inhibitory), které se podávají perorálně a mají minimum vedlejších účinků,“ dodává Kolek. O poslání vzorku tkáně nádoru na genetický test, jenž může odhalit vhodnost pacienta k personalizované léčbě, rozhoduje ošetřující lékař. Právě snížení nežádoucích účinků je jednou z hlavních výhod biologické léčby oproti klasické, u níž je průběh léčby pro pacienty velmi náročný. „Je bohužel jen velmi málo pacientů, kteří se dostanou k biologické nebo jiné personalizované léčbě. Většina si prochází chemoterapií a ozařováním. Zasloužili by si dostávat efektivnější moderní léčbu v časných stadiích nemoci, aby se nemuseli potýkat s nežádoucími účinky,“ říká Koželská.
Cena biologické léčby je vysoká, protože odráží velké investice do výzkumu a vývoje léků. Přístup k těmto lékům je proto omezen na podání ve specializovaných léčebných centrech, které kvůli ceně vyjednávají se zdravotními pojišťovnami. Dohodnuté finanční rozpočty specializovaných center však nedovolují léčit všechny nemocné pojištěnce, kteří by byli pro její nasazení vhodní. „Jsou pacienti, kteří jsou například na konci roku odsouváni s léčbou až na příští rok, až bude mít centrum nový rozpočet. Jsou pacienti, kteří jsou vedeni na tzv. čekatelských seznamech. Dokonce k nám chodí žádosti o finanční pomoc na soukromé zaplacení léčby, ale než se udělá veřejná sbírka, tak pacient bohužel umírá,“ tvrdí předsedkyně sdružení Arcus Jana Koželská.
Lidé nejvíce umírají na karcinom plic. Ročně na něj ve světě zemře 1,38 milionů lidí. „Pozitivní zprávou je vzrůstající operabilita karcinomu v České republice, což nepochybně svědčí o zvyšující se kvalitě péče o tyto nemocné,“ říká Kolek. Komplexní přístup k diagnostice spolu s narůstajícím spektrem nových léků podle něj povedou ke zvýšení šancí pro úspěšnou léčbu konkrétních pacientů. „Je však smutné, že přes pokroky v různých způsobech diagnostiky a léčby zůstává nejúčinnější formou boje proti rakovině plic prevence. Hlavní příčinou vzniku rakoviny plic je kouření, které je v tuzemsku základním společenským problémem, který není dlouhodobě řešen,“ dodává Kolek.
V minulosti změnil otevřený přístup k informacím mnohé v léčbě rakoviny v České republice. „Když jsem v 80. letech onemocněla, chyběly pacientům a často i lékařům potřebné informace. Nebyl Facebook ani internet a horko těžko jsme sháněli informace ze zahraničí. Dnes je naopak k dispozici informací až přespříliš. Je to až nebezpečné, protože mnoho z nich je nesolidních a pacienti se v nich jen těžko orientují,“ tvrdí Koželská. „Zatímco v informovanosti proběhl velký vývoj, pokud jde o přístup pacientů k nové moderní léčbě, očekávali jsme více. Chtěli bychom, aby kvalitní moderní léčbu získávalo více pacientů a hlavně včas, protože o čas onkologičtí pacienti hrají. A to se zatím neděje,“ uzavírá Koželská.
—————————-
Občanské sdružení ARCUS – ONKO CENTRUM
Sdružení bylo založeno v roce 1993. Pomáhá onkologickým pacientům a jejich rodinám zvládnout těžké okamžiky a nabízí pomocnou ruku, konzultace, poradenství a další užitečné služby. V současné době má ARCUS – ONKO CENTRUM přes tisíc členů. Zakládající členkou a předsedkyní představenstva je Jana Koželská, nositelka Ceny Olgy Havlové, signatářka Pařížské charty proti rakovině. www.arcus-oc.org