Studie prokázala vliv vaginálního porodu na poruchy pánevního dna
Těhotenství i porod jsou pro tělo velký nápor. Zátěž na pánevní dno může vést k poruchám. Včasný záchyt obtíží je důležitý pro léčbu a rekonvalescenci.
Nejjednodušším cvičením pánevního dna je jeho stažení (jako když zadržujete moč). Celé pánevní dno zapojíte tím, že současně stáhnete i konečník. Právě ženy po porodu by měly pánevní dno stahovat denně co nejčastěji, protože tento cvik pomáhá i proti inkontinenci.
Problémy v sexu či s únikem moči trápí po porodu výrazně častěji ženy, které mají první dítě až po pětatřicítce, jsou silnější nebo rodily s pomocí kleští. Vyplývá to ze studie Urogynekologického centra Ústavu pro péči o matku a dítě (ÚPMD). Při vaginálním porodu se až na trojnásobek natáhnou svaly pánevního dna a mohou se natrhnout. Kvůli tomu některé ženy trpí stresovou inkontinencí.
Přirozený porod stále zůstává číslo jedna. Ale některé ženy si odnášejí do dalšího života po porodu závažná poškození. „Ženy by měly vědět o rizicích spontánních porodů, dostat objektivní informace. Naše studie má přispět k tomu, aby lékaři dokázali přesně vyhodnotit u každé konkrétní ženy míru rizika, aby se mohla spolu s lékařem o průběhu porodu předem dohodnout,“ dodává ředitel ústavu docent Jaroslav Feyereisl.
AUDIO: Má vliv přirozený porod na pánevní dno, co k tomu říká docent Jaroslav Feyereisl , ředitel ÚPMD.
Studie porovnala stav svalu a potíže ženy za šest týdnů, za šest a 12 měsíců po porodu, a to u žen, které rodily vaginálně a u žen, které rodily císařským řezem. Únik moči trápil častěji ty, které rodily vaginálně. Pokud měly tyto potíže už v těhotenství, tedy před porodem, tak u žen rodících vaginálně zůstaly či narostly, u žen rodících císařským řezem vymizely.
Většina žen o hrozících rizicích podle docenta Ladislava Krofty neví. Potvrdila to i pacientka Andrea, která rodila vaginálně dvakrát. Potíže s úniky moči se objevily už po prvním porodu. Podstoupila speciální rehabilitační cvičení, obtíže se zmírnily, a už během druhého těhotenství se objevily znovu. Nyní zvažuje, že podstoupí operaci, po níž jí bude zavedena do těla speciální páska, která funkci povoleného svalu nahradí.
AUDIO: Co se děje při porodu v příčně pruhovaném svalu, který uzavírá pánev, upřesní vedoucí studie docent Ladislav Krofta.