Světový den Parkinsonovy nemoci aneb zkuste se vžít do nelehkého života parkinsonika!

Parkinsonova nemoc je nevyléčitelným onemocněním centrální nervové soustavy. Každoročně se připomíná Světový den Parkinsonovy nemoci, který je letos ve čtvrtek 11. dubna.

Podepiště se, vytočte  číslo na mobilním telefonu, nebo vypíjte šálek kávy se simulátorem v podobě rukavice, která ztěžuje jemnou motoriku.
“Mnozí  ani netuší,  s čím musíme každodenně zápasit,“ doplňuje Jana Večlová, členka vedení Společnosti Parkinson.

Podle odhadů se u nás ročně diagnostikuje 1000 – 1500 nových pacientů. Parkinsonova nemoc postihuje nejčastěji osoby ve věku 50-60 let, ale každoročně vyděsí nečekaná diagnóza i několik třicátníků. „Diagnostikovat toto zákeřné onemocnění není někdy vůbec snadné, protože jeho počáteční projevy mohou být velmi nespecifické,“ uvádí MUDr. Petr Dušek z Neurologické kliniky VFN v Praze. V České republice je celkový počet nemocných Parkinsonovou chorobou 14 – 16 tisíc. „V současné době máme několik léků, které účinně tlumí příznaky, ale vyléčit nebo aspoň výrazně zpomalit Parkinsonovu nemoc zatím nedokážeme. I proto se toto onemocnění řadí mezi nevyléčitelná,“ dodává lékař Dušek.

Parkinsonova nemoc

 

Parkinsonova nemoc souvisí s úbytkem nervových buněk produkujících dopamin, látku zajišťující přenos signálů mezi nervovými buňkami. Nedostatek dopaminu způsobuje, že pacient postupně přestává kontrolovat svoje pohyby, což se navenek projevuje zpomalením a zmenšením rozsahu pohybů, svalovou ztuhlostí, ohnutým držením těla a případně třesem nebo jinými mimovolními pohyby.

 

Příčina Parkinsonovy nemoci není zatím jasná. Za zlatý standard léčby je považováno podávání léků, které v mozku nahrazují chybějící dopamin. Mezi nejpoužívanější patří levodopa, která se v mozku přímo přeměňuje na dopamin. U pacientů s velmi pokročilou nemocí a komplikovanou odpovědí na léčbu, se nabízí metoda podávání léku v tekuté formě sondou do tenkého střeva. Kde přenosná pumpička plynule dávkuje levodopu a zajišťuje tak rychlejší a lepší působení účinné látky.

Hluboká mozková stimulace (DBS) je moderní metodou , která ovlivňuje chorobně změněné funkce mozku působením elektrických impulzů z elektrod zavedených do center pro řízení hybnosti.
Tato metoda se osvědčila u pacientů v pokročilých stadiích.

Světový den Parkinsonovy nemoci si připomínáme v den výročí narození britského lékaře a chirurga Jamesa Parkinsona, který v roce 1817 tuto chorobu první popsal. U této příležitosti organizují pacienti několik akcí. Mezi ně patří výstup na Říp, který se uskuteční tuto sobotu 13. 4., dále pak v rámci regionů se sejdou parkinsonici v Brně na Špilberku, v Olomouci na Svatém kopečku atd. V Ostravě se koná v rámci výstavy Librex workshop.

Společnost Parkinson je nezisková organizace, která organizuje rekondiční pobyty, společná cvičení, logopedické terapie, kulturní a sportovní akce. Více přiblíží Jana Večlová a další informace získáte na  webových stránek www.spolecnost-parkinson.cz

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Poslechněte si i statečnou a šaramantní dámu ve středních letech paní Máriu Opltovou, která se ničím neliší od svých vrstevnic. Až do chvíle, když začne mluvit o svém životě, který se změnil před 12ti lety. Podívejte se i na video.

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Jak je Parkinsonova choroba pro pacienta zákeřná, je i  léčba pro všechny dostupná a jak pokročila od dob Jamesa Parkinsona? Na to už se snaží odpovědět lékař Petr Dušek z neurologické kliniky VFN v Praze.

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Šárka Málková, redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář