Pásový opar má v průběhu života třetina lidí, teď už však trpět nemusí
V posledních letech je v České republice hlášeno přibližně šest tisíc případů pásového oparu (herpes zoster) za rok. Vzhledem k tomu, že u nás není hlášení této nemoci povinné, skutečný počet je několikanásobně vyšší. Pásový opar má v průběhu života 23,8 – 30% lidí, pravděpodobnost jeho výskytu stoupá s věkem. Nad 50 let věku je o něco častější u žen než u mužů, což je připisováno menopauze, která ovlivňuje imunitní systém. V pozdějším věku se však tento rozdíl stírá.
„Vznik pásového oparu není možné předvídat. Onemocnění se objevuje u lidí, kteří někdy v průběhu života (obvykle v dětství) prodělali plané neštovice. Pásový opar totiž způsobuje stejný virus, který vyvolává i plané neštovice. I když toto zdánlivě neškodné onemocnění virem varicella zoster odezní, tělo se ho už nikdy nezbaví. Dlouhou dobu se skrývá se v nervových gangliích v zadní rozích míšní páteře a v míšních kořenech a může se kdykoli aktivovat. Obvykle je to ve chvíli, kdy je lidský organismus oslabený a dosud spící virus vyvolá v průběhu postiženého nervu na kůži palčivé a bolestivé zarudnutí s výsevem puchýřků,“ uvádí profesor MUDr. Petr Arenberger, DrSc, MBA, přednosta dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
Lékaři neumí předem říci, kdy se virus reaktivuje a jak závažný bude průběh u konkrétního člověka. Pásový opar vzniká bez varování a často bez předchozích zdravotních komplikací.
„Pásový opar trvá většinou až třicet dní, než projevy na kůži zcela odezní. Vyrážka je často doprovázena silnou až nesnesitelnou záchvatovitou bolestí. Přibližně polovina pacientů s pásovým oparem zažívá bolest každý den s negativním dopadem na spánek i denní činnosti. Ve vyšším věku bývá průběh závažnější, bolest se objevuje rychleji a trvá déle,“ popisuje kožní lékařka Jitka Dobešová z Nemocnice Šternberk.
Pásový opar je mimořádně nepříjemný, když napadne trojklanný nerv, jeho lícní nebo oční větev. Tyto komplikace zahrnují bolestivý puchýřnatý zánět v dutině ústní, na jazyku nebo měkkém patře s intenzivní bolestí celé hlavy, krku, případně i zubů nebo výrazný otok a zarudnutí obou víček s nesnesitelnou bolestí. Při komplikovaném zánětu rohovky hrozí poškození oka nebo ochrnutí očního nervu až slepota.
Obávanou a bohužel poměrně běžnou komplikací pásového oparu je tzv. postherpetická neuralgie, intenzivní bolest, která významně snižuje kvalitu života postižené osoby. „Nemocný člověk ztrácí radost ze života, zájem o své koníčky, okolí a v některých případech postupně i vůli žít. Bolest přirovnávaná k zásahu elektrickým proudem se může vyskytovat i dlouhou dobu po vymizení vyrážky bez jiných vnějších příznaků nemoci. Mučivou bolest přináší i zcela běžné úkony jako oblékání či sprchování,“ upozorňuje Doc. MUDr. Rastislav Maďar, odborný garant Center očkování a cestovní medicíny Avenier.
Od loňského roku je už i v ČR možné proti pásovému oparu očkovat. Vakcína zaznamenala v minulých letech velký úspěch v USA, kde se setkala se mimořádným zájmem veřejnosti. Vyšší proočkovanosti v ČR dosud bránila poměrně vysoká cena vakcíny, od letošního května však došlo k odbourání i této bariéry. V síti Center očkování a cestovní medicíny Avenier je vakcína dostupná již za 1999 Kč včetně aplikace. Díky ochrannému účinku jedné dávky až na 10 let stojí jeden rok protekce necelých dvě stě korun. I na toto očkování navíc přispívají zdravotní pojišťovny ze svých preventivních balíčků. „Tato očkovací látka je určena pro osoby od 50 let věku bez poruchy imunity a nabízí možnost předejít mnoha případům zbytečného lidského utrpení,“ zdůrazňuje docent Maďar.
Více informací o aktuální akci, která platí do konce srpna, je možné najít na adrese www.ockovacicentrum.cz