Plicní embolie nám může zkomplikovat život

Plicní embolie je ucpání krevního řečiště plic vmetkem nejčastěji z dolní končetiny. Projeví se dušností, bolestí na hrudi, kašlem a vykašláváním krve. Postihne-li rozsáhlou oblast plic, dochází k poklesu krevního tlaku, šoku a následné smrti. Na tuhle nemoc zemřel známý český herec a komik Vlasta Burian, ovšem jeho embolii předcházel prodělaný a nedoléčený zápal plic.

 

Plicní embolie je život ohrožující onemocnění, při kterém dochází k náhlé obstrukci plicnice (hlavní tepna přivádějící krev do plic), nebo některé z jejích větví, především krevní sraženinou. Krevní sraženina neboli trombus, může za určitých okolností vzniknout v žilním systému. Tato nemoc se nazývá – hluboká žilní trombóza a postihuje nejčastěji žíly dolních končetin a pánevní žíly. Jako embolii (nebo embolizaci) označujeme proces uvolnění trombu z místa vzniku a jeho následné přemístění do plicnice.

 

Jaké jsou příznaky? Silná dušnost – promodrání – kašel (někdy i s příměsí krve) – bolest na hrudi – pocení – náhlá bolest při dýchání, kašli – zrychlená srdeční frekvence – bolest pod žebry.
Rizikové faktory – delší pobyt na lůžku s nedostatečným pohybem dolních končetin -úraz – obezita -těhotenství – kombinace hormonální antikoncepce a kouření – aplikace diuretik – maligní tumory – žilní trombóza/zánět žil/

 

Chronická tromboembolická plicní hypertenze (CTEPH) je relativně vzácné onemocnění, které vzniká zpravidla u nemocných po opakovaných plicních embolizacích. Bez léčby je CTEPH onemocněním s velmi špatnou prognózou. Chirurgická léčba, endarterektomie plicnice (PEA), představuje pro velkou část nemocných  metodu léčby, která je od roku 2004 dostupná také v České republice.

 

Probíhá unikátní program chirurgické léčby tromboembolické plicní hypertenze – jde už o 200 operací, a to v Kardiocentru VFN na II.chirurgické klinice kardiovaskulární chirurgie.

Tento komplikovaný chirurgický výkon je jedinou terapeutickou možností chronické plicní hypertenze vzniklé v důsledku opakovaných plicních embolií (chronická tromboembolická plicní hypertenze – CTEPH), která může vést k úplnému vyléčení pacienta. Před érou dostupnosti chirurgické léčby většina nemocných s CTEPH umírala během několika let.

Podstatou výkonu je odstranění krevních sraženin z plicní tepny a části cévní stěny. Během operace je nemocný hluboce zchlazen na 16°C  a mimotělní oběh, prokrvující v rámci výkonu všechny orgány, je zcela zastaven.

 

Tyto operace provádíme u nás i pro nemocné ze Slovenské republiky, kde není chirurgická léčba CTEPH dostupná. Slovenští pacienti tvoří 15 % z celkového počtu našich operovaných.
Program chirurgické léčby je součástí  mezinárodního vědeckého programu, na němž se podílíme společně s největšími centry na světě –  v San Diegu, Cambridge, Mainzu, Paříži a Vídni.
Naprosto nezbytnou podmínkou v úspěchu tohoto programu je vedle dostatečné zkušenosti především velmi úzká  spolupráce mezi kardiochirurgy, kardiology, anesteziology, intenzivisty, radiodiagnostiky, hematology a celé řady dalších odborníků klinických a teoretických oborů 1.LF a VFN .

 

Plicní hypertneze je chorobou plicního krevního oběhu. Vzniká v důsledku opakovaných plicních embolií, při kterých se cévy v plicích ucpou krevními sraženinami. Profesor  MUDr. Jaroslav Lindner, přednost. II.chirurgické klinika 1.LF UK a VFN osvětlí, jak se dá chirurgicky odstranit sraženina v plícnici a jak operace dokáže pomoci pacientovi.

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Ojedinělá operace ucpané plicní tepny zachránila Zuzaně Dvořákové z Benešova život. Trpěla chronickou plicní hypertenzí a operační léčbu, kterou v Česku jako jediná provádí pražská Všeobecná fakultní nemocnice (VFN), podstoupila ve svých pětadvaceti letech v roce 2005. Byla tehdy pátým pacientem programu, který odstartoval v roce 2004. Se stejnou diagnózou už operačními sály VFN prošlo 200 pacientů. Zde je její příběh.

Rozhovor si poslechněte ZDE

Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář