Plod slyší hudbu od 4. měsíce těhotenství, dokonce na ni tančí
Ještě než se dítě narodí, už je schopno se v břiše otáčet nebo kopat. To se všeobecně už ví. Ale to, že je plod schopný dokonce slyšet i hudbu a ještě na ni tančit, patří mezi nový objev.
Plod, který se vyvíjí v břiše ženy, může od 16. týdne těhotenství slyšet hudbu, prokázali vědci z Marquésova institutu ve Španělsku. To je o deset týdnů dřív než se mělo zato. Poslech zejména klasické hudby jako je Mozart nebo Beethoven má na plod výrazně pozitivní vliv. Dokonce na melodii reaguje pohybem v břiše, který můžeme přirovnat k prvnímu tanci.
Vědci to zjistili tak, že umístili ženám speciální tampon do vagíny. Tento tampon hrál hudbu. Pak pomocí ultrazvukového snímání natočili, co plod provádí. Plod otevíral pusu a začal vyplazovat jazyk. „Plody reagovaly na hudbu pohybem svých úst a jazyků, jako by chtěly mluvit či zpívat,“ říkají autoři studie. Tento test zopakovali na 100 ženách.
Podle odborníků začíná sluchový systém plodu pořádně a správně pracovat právě až v 16. týdnu těhotenství (tedy ve 4. měsíci, na začátku třetího trimestru gravidity). Plod reaguje na hudbu pohybem. „Naše studie naznačuje, že hudba vyvolává reakci, která aktivuje mozková centra, stimuluje jazyk a komunikaci. To také dokazuje, že učení začíná už v děloze,“ říkají autoři studie.
Hudba z běžných reproduktorů ale vliv nemá. Fungovalo to v případě, kdy španělští vědci speciální nitrovaginální tampon, který šířil hubu z vnitřní strany. „Na hudbu z reproduktorů umístěných vedle břicha plod nereagoval stejně,“ říkají autoři. Vědci z Marquésova institutu pracovali se skladbou Partita A mol Johanna Sebastiana Bacha.
Napsala ŠT