Bolí nás nohy – podiatrie , ortopedie a zdravá obuv
Problémy s pohybovým aparátem trápí velkou část české populace. Jestli máte potíže s nohama, zajděte si za dobrým podiatrem. O co se snaží podiatr?
Vrací svým pacientům nohy do správného postavení a přivádí je znovu ke správným pohybům. Pomáhá s bolestmi nohou, se záněty šlach, s potížemi s klouby… a to v kolenou nebo kyčlích, s bolestmi páteře, s potížemi stočených nebo vybočených prstů na nohou,s výrůstky na patách a na kloubech nohy.
Zabývá se studiem nohy a péčí o kosti, svaly, klouby, kůži i nehty zdravých i nemocných nohou. Podologie se zaměřuje již přímo na chodidla, jejich statické i dynamické vyšetření a léčbu pomocí ortopedických vložek a zdravotní obuvi.
Vyšetření nohou zjistí nejen pohybové obtíže souvisejících s chůzí, ale také bolesti v zádech (bederní ale i krční páteř).
Špatná obuv může za deformace nohy, bolesti kyčlí i krční páteře
Proto by boty měly být pohodlné a správně vytvarované, z dobrého materiálu. Správné chůzi pomohou i ortopedické vložky (stélky), které zabraňují vzniku plochých nohou, tvorbě křečových žil i pocení.
Nevhodná obuv má vliv na oslabování svalů a vazů klenby nohy, dochází tak k poklesu příčné nebo podélné klenby. Špatná obuv vede k nerovnoměrné zátěži plosky, což se projevuje bolestivými zakřiveními na noze – vbočeným či ztuhlým palcem nebo například kladívkovými neboli skrčenými prsty. K tomu se připojují často i bolesti jiných částí pohybového ústrojí.
Klenbě chodidla škodí například moderní balerínky vyráběné bez podpatku. Nejsou vhodné na dlouhé vycházky. Nedoporučují se ani žabky, které jsou dobré pouze k bazénu, na pláž nebo do sprchy. Zdraví neprospívají ani podpatky vyšší než 4 cm a boty na vysoké platformě. Namáhají páteř a mění těžiště trupu. Neznamená to, že by ženy neměly vysoké podpatky nosit, ale neměly by v nich trávit celý den.
Ortoped František Picek radí, jak vybírat vhodnou obuv a jak chránit svá chodidla.
Rozhovor si poslechněte ZDE
Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz