Některé budoucí maminky chtějí rodit doma

Každá žena se na porod, na tento velký okamžik ve svém životě, pečlivě připravuje. Vše alemůže být jinak, než si může přečíst v knihách či brožurkách. Nikdo dopředu neví ani neřekne, jak bude porod probíhat.

 

Maminko – určitě se neděste, není to žádné strašení. Měla byste však vědět, že během porodu mohou nastat různé komplikace či nečekané situace. Větší předpoklady, že by mohla nějaká komplikace nastat, mají například starší rodičky, kterých za poslední léta hodně přibývá. Dále jsou to ženy, které mají uznané rizikové těhotenství.

 

Velkým trendem totiž  je rodit doma. Počty těchto porodů se za dvě desítky let u nás stouply zhruba desetinásobně. V roce 1990 přišlo na svět mimo porodnici 200 ze zhruba 100.000 novorozenců, většina v sanitce či jinde, žena to do porodnice nestihla.

 

Cíleně doma s porodní asistentkou se narodilo 16 dětí. V roce 2009 se mimo porodnice narodilo 400 dětí, z nich 150 doma s porodní asistentkou. Uvádí primář gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Motol Roman Chmel. 

Nejvíc porodů doma je podle něj v Praze, nejméně na Zlínsku. Porod doma zákon nezakazuje, ale zdravotní pojišťovny ho nehradí. Podle porodníků jsou porody doma příliš velkým rizikem pro rodičku i dítě.

Některé porodní asistentky a matky usilují o to, aby si ženy mohly místo porodu zvolit a pojišťovna péči zaplatila. Rodit chtějí doma nebo v porodním domě, který by byl blízko nemocnice, takže lékař by byl rychle dostupný.

 

„Argumentace porodních asistentek dobrými zahraničními zkušenostmi je lichá, všechny země provozující domácí porody mají horší výsledky než ČR,“ řekl Chmel. Podle něj je nemožné poznat, zda těhotenství završí normální porod, nebo komplikace ohrozí plod či matku a bude nutný císařský řez.

 

Primář doplnil, že k porodu doma musí žena podepsat informovaný souhlas a měla by být seznámena s riziky pro sebe i dítě. Ve své praxi se setkal s tím, že žena třikrát rodila bez problémů doma a při čtvrtém porodu nastaly komplikace a dítě i ji zachránil jen okamžitý císařský řez.

„Rodit doma je svobodná volba ženy, pokud se k tomu rozhodne, vždy by určitě měla absolvovat kompletní vyšetření v průběhu těhotenství,“ řekl. Žena by neměla odmítat ultrazvuková vyšetření a genetické a laboratorní testy. Z nich se může dozvědět, jestli nehrozí komplikace.

Vyšetření v těhotenství jsou podle primáře důležitá i s ohledem na stoupající věk rodiček – v roce 1990 rodily ženy v průměru ve 24 letech, v roce 2010 v 29 letech. S věkem roste riziko vrozených vad, dítě s Downovým syndromem se narodí jedno na 1250 porodů žen ve věku 25 let, na 400 porodů žen ve věku 35 let a na stovku porodů žen čtyřicetiletých.

Nastávající rodiče jistě řeší, kde se jejich miminko narodí. Je dobré o tom přemýšlet dopředu a porodnici předem navštívit, prohlédnout si sály, pokud je to možné, a informovat se o možných způsobech porodu.

 

Primář gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Motol Roman Chmel, odpoví nám na některé otázky. Například, v čem je rizikový vyšší věk prvorodičky? Poslouchejte ZDE

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář