Potratová tableta v praxi
Již více jak tři měsíce mohou čeští lékaři v nemocnicích využívat metodu farmakologického ukončení těhotenství. Od června letošního roku si tuto metodu zvolilo odhadem 10% žen, které musely, či se rozhodly, podstoupit interrupci.
Když před téměř 35 lety vyvíjeli francouzští lékaři pilulku pro ukončení těhotenství, jejich hlavním cílem bylo snížit procento a spektrum komplikací, k nimž může docházet při chirurgické interrupci. Lze říci, že svůj cíl naplnili. Tato skutečnost byla ověřena i více jak 20 lety využívání této metody v praxi ve většině zemí Evropy a od roku 2000 také v USA. „Samozřejmě, hovoříme-li o ukončení těhotenství, tak to samo o sobě je pro organizmus poměrně náročný zákrok. Tudíž komplikace mohou nastat vždy a to bez ohledu, zda mluvíme o instrumentálním nebo medikamentozním způsobu ukončení těhotenství,“ uvádí primář jihlavské nemocnice prof. MUDr. Aleš Roztočil. Z logiky věci tak je patrné, že spolknutí pilulky je pro ženu jak ze zdravotního hlediska, tak z hlediska její další fertility šetrnější a bezpečnější.
I přesto, že u nás jde o metodu novou, je o ní zájem. V průměru bylo v nemocnicích provedeno od desítky do dvaceti interrupcí farmakologickou metodou. „Z praxe naší jihlavské nemocnice mohu říci, že ženy se na tuto metodu ptají. Do současné doby jsme provedli šest ukončení těhotenství medikamentózním způsobem. V jednom případě jsme museli zákrok revidovat, protože v děloze pacientky byla, kvůli rostoucímu myomu, mechanická překážka bránící vypuzení děložní tkáně a embrya. Ostatní interrupce farmakologickým způsobem proběhly bez potíží a jakýchkoliv komplikací,“ popisuje profesor Roztočil.
Rodičovství je především otázkou antikoncepce. Navíc nemluvíme o pilulce, kterou si žena koupí v lékárně poté, kdy ji vyjde pozitivní těhotenský test. Ukončení těhotenství je vždy záležitostí lékaře, který určí pro ženu nejvhodnější způsob. Proto je namístě varování před pokoutným sháněním pilulky přes internet. Tady se žena vystavuje vysokému riziku, neboť neví, odkud přípravek pochází, jakou a jaké množství látky opravdu obsahuje atd. atd. Pokud se z jakéhokoliv důvodu rozhodne pro ukončení těhotenství, tak by se vždy měla obrátit na lékaře.
„Medikamentózní způsob lze provést pouze v nemocničním zařízení a přípravky k ukončení těhotenství lze podat do 49. dne gestačního stáří pacientky, tedy do 7. týdne potvrzeného těhotenství. Znamená to, že množství tkáně a plodové vejce, které odchází, je jen o málo větší, než při menstruaci. Takže medikamentózní ukončení těhotenství bych přirovnal k silnější menstruaci,“ uzavírá profesor Roztočil.
AUDIO: Které ženy podstupují přerušení těhotenství potratovou pilulkou, to už poví primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Jihlava profesor Aleš Roztočil.