Pozor na zbytečné užívání antibiotik
Širokospektrá antibiotika ze skupiny fluorochinolonů jsou důležitou volbou při léčbě závažných, život ohrožujících bakteriálních infekcí. Zároveň mohou mít závažné nežádoucí účinky s jinými léčivy. Navíc patří k antibiotikům, na něž rychle vzniká rezistence, čímž se stávají v boji proti infekci neúčinnými.
Česká republika patří k zemím s vysokým stupněm fluorochinolonové rezistence. Řešení této nepříznivé situace spočívá ve změně zacházení s antibiotiky. Kromě jiného omezením jejich nadužívání a podáváním pouze na podkladě laboratorně ověřené účinnosti.
Co jsou fluorochinolony?
Fluorochinolony jsou mladá chemoterapeutika s dobrým průnikem do tkání, se širokým spektrem účinnosti především na gramnegativní bakterie, atypické bakterie, anaerobní bakterie a mykobakteria.
Fluorochinolony jsou oblíbené, patří však k nejrizikovějším skupinám antimikrobních léčiv. Rezistence k nim vzniká velmi rychle, u některých původců infekcí už v průběhu léčby, a je povětšinou zkřížená mezi všemi zástupci. Proto fluorochinolony ztrácejí své postavení účinného léku pro úvodní léčbu většiny infekcí a nárůst rezistence limituje jejich použití.
AUDIO rozhovor: Co se od odborníků dozvěděla Šárka Málková?