Poradna plastického chirurga
1) Aféra se škodlivými implantáty mě zneklidnila. Jsem už rok po ablaci prsu a právě jsem si chtěla požádat o rekonstrukci. Jak poznám, že se mi něco podobného nemůže přihodit?
Pokud požádáte o rekonstrukci prsu hrazenou vaší zdravotní pojišťovnou a bude doporučena rekonstrukce pomocí implantátu, volba typu implantátu závisí na tom, kterou značku implantátu zdravotní pojišťovna hradí. Žádné zdravotnické zařízení ani zdravotní pojišťovna ale nemůže ručit za dodržení výrobních postupů a použití materiálu. Je proto důležité, aby při výběru výrobce bylo přihlédnuto k řadě faktorů, jako je doba daného výrobku na trhu a dlouhodobé zkušenosti s jeho používáním, renomé, spolehlivost a stabilita firmy a podobně. Toto samozřejmě těžko posoudíte vy jako pacient, spíše by jste měla dát na doporučení odborného lékaře. V případě hrazení zdravotní pojišťovnou je třeba také brát v úvahu finanční limity, které mnohdy výběr limitují.
Ze své více než 20 leté zkušenosti a v případě výroby implantátů téměř 50 leté historie, je toto určitě ojedinělý případ, kdy došlo k úmyslné záměně materiálu pro výrobu implantátů. Věřím, že zejména výrobci renomovaných značek implatátů technologické a výrobní postupy přísně dodržují a něco podobného se nebude opakovat.
2.Po autonehodě mám ošklivé jizvy v obličeji. Je nějaká možnost, jak stav vylepšit. Budu muset případný zákrok platit?
Jizvy po úrazech v obličeji by měla hradit Vaše zdravotní pojišťovna, někdy je pro další léčbu třeba posouzení odborného nebo revizního lékaře. Možností další léčby jizev je celá řada, někdy je třeba koreční chirurgické zákroky, dále metody laserové terapie a nebo některé kosmetické metody. Obvykle je třeba tyto metody kombinovat. V léčení jizev však vždy platí, že přístup je velmi individuální a je třeba i individuálně volit způsob další léčby. Konzultace s plastickým chirurgem nebo korektivním dermatologem by měla být prvním krokem.
3) Trpím zvýšeným ochlupením. Mám knírek a chlupy mi rostou i na prsou. Je nějaká pomoc?
V případě zvýšeného ochlupení u žen je třeba vyloučit hormonální poruchu a provést příslušná vyšetření endokrinologem na doporučení praktického lékaře nebo gynekologa. Pokud se tato porucha vyloučí, je dnes řada metod, jak nežádoucí ochlupení místně odstranit nebo výrazně zmenšit. Jedná se o laserové depilace, depilace elektrickou jehlou, voskem a řada dalších. Tyto metody je třeba často kombinovat nebo postupně obměňovat. Tento problém je potřebné konzultovat s korektivním dermatologem a podle jeho doporučení připravit příslušný postup.
Depilační zákroky je třeba provádět vždy opakovaně a poměrně dlouhodobě.
MUDr. Dušan Záruba (foto), primář Ústavu estetické medicíny, www.uem.cz