Samovyšetření je důležitou součástí prevence proti rakovině prsu. Jak jej provádět?
Karcinom prsu je nejčastěji diagnostikovaným zhoubným nádorem u žen. Ročně na světě přibyde více než půl milionu nových pacientek s touto chorobou, u nás si diagnózu rakoviny prsu každý rok vyslechne zhruba sedm tisíc žen. Není však třeba propadat panice. Léčba zhoubných prsních nádorů patří k nejúspěšnějším onkologickým disciplínám – za předpokladu, že je tento stav odhalen včas. Tomu můžete napomoci nejvíce vy sami.
Důkladná prevence proti rakovině prsu má dva důležité pilíře, z nichž oba nerozdílně svou oporou přispívají k včasnému odhalení rakovinného bujení. Jedna důležitá část se odehrává v soukromí domova, druhá v ordinaci lékaře. Zatímco vyšetření mamografickým screeningem se provádí v pravidelných intervalech až od 45. roku věku, přičemž v odůvodněných případech je k němu možné přistoupit dříve, samovyšetření není nijak věkově omezeno. Lékaři naopak doporučují provádět ho pravidelně všem ženám, dokonce i dívkám, jež ještě nezačaly menstruovat. To, jak samovyšetření správně provádět, se dívky ve škole nedozvědí. Dnes už běžně dostupný internet je sice plný informací, ale také dezinformací, neúplných či dokonce neodborných rad. Spíše než internetového vyhledávače bychom se měli ptát v případě nejasností svého ošetřujícího lékaře, nejlépe toho ženského. Nejedná se o žádnou vědu, jen je třeba držet se určitého postupu.
Ruce na prsa
Na to, jaký je správný postup, jsme se zeptali renomovaného odborníka, Prof. MUDr. Jana Daneše, CSc., z Mamodiagnostického centra Beroun. Jedná se o špičkové zdravotnické zařízení specializované na komplexní diagnostiku onemocnění prsu nedaleko za Prahou. „Samovyšetření je nejlepší provádět pátý až desátý den od začátku menstruace. Ženám doporučuji samovyšetření praktikovat v různých polohách. Nejprve se důkladně prohlédněte ve stoje před zrcadlem. Všímejte si přitom nejen prsů, ale celé oblasti hrudníku až k podpaží,“ radí Daneš. A čemu při tom věnovat pozornost? „Zaměřte se na změnu barvy kůže, stejně tak na barevné i tvarové proměny bradavky. Uniknout by vám neměly ani jakékoliv nerovnosti, zarudnutí nebo výtok z bradavky,“ pokračuje. „Poté si lehněte na záda a lehce se přetočte na jeden a pak na druhý bok, abyste se pohmatem lépe dostala do podpažní jamky a k vnější části prsu. Samovyšetření provádějte krouživými pohyby. Při prohmatávání střídejte intenzitu, aby se vám podařilo tlakem prohmatat různé vrstvy prsu,“ popisuje Daneš a dodává, že prohlídku je vhodné zakončit vyšetřením vsedě, kde se lépe dostanete do dalších tělesných partií, jako je například oblast pod klíčními kostmi.
Mamografický screening v pozdějším věku
Ženám mladším 40 let se doporučuje spíše ultrazvukové vyšetření, neboť je při hledání různých anomálií průkaznější. Díky osvětě a stále rozšířenějšímu povědomí o této zákeřné nemoci se stále více žen, i mladších, dobrovolně hlásí na prohlídky do mamografických center a pečlivěji si hlídá pravidelnost vyšetření, což lékaři vítají. V nízkém věku je však klasický mamografický screening zbytečnou zátěží a má malou výpovědní hodnotu. „Je to dáno strukturou mléčné žlázy, jež je pro rentgenové paprsky daleko méně prostupná a případná nádorová ložiska může zakrýt,“ vysvětluje profesor Daneš. Výjimku tvoří pacientky s genetickou zátěží, u nichž může onkolog rozhodnout o dřívějším termínu na mamograf. Pokud vám již bylo 45 let, nezapomeňte, že máte každé dva roky nárok na bezplatné vyšetření. Hradí ho ze zákona všechny zdravotní pojišťovny. Vzhledem k tomu, že se jedná o intimní vyšetření, zvolte zařízení s přátelským přístupem, přívětivým prostředím, týmem profesionálů a vstřícnými objednacími lhůtami.