V zimě hrozí úrazy na náledí
Zimní měsíce jsou logicky obdobím s větším výskytem úrazů. Leden a únor jsou měsíce podvrtnutých kotníků, kolen, různých pohmožděnin a zlomenin rukou či nohou.
V průběhu zimy se to stane snad každému. Vyjdeme z domu a bác, uklouzneme po ledovce. V lepším případě si oprášíme oblečení a jdeme dál. Rok od roku ale přibývá lidí, kteří se pádem vážně zraní.
Pohmožděniny
Pohmožděniny jsou podpovrchová zranění způsobená prudkým nárazem těla na zem. V místě nárazu vzniká často otok a zčervenání (podkoží se naplní krví), u končetin může dojít k omezení hybnosti. Nejohroženější skupinou lidí jsou senioři, protože jejich tělo je méně odolné a tkáně se pohmoždí při mnohem slabším nárazu než u mladších jedinců.
Poškozená tkáň se většinou do několika dnů sama zregeneruje. Proces uzdravení můžete urychlit, když budete pohmožděné místo mazat mastmi, např. s obsahem heřmánku, kostivalu či aloe vera. Poradí vám v lékárně.
Zlomeniny
U zlomenin dojde k narušení celistvosti kosti. Zlomenin je mnoho typů a při úrazu není vždy jednoznačné, že se jedná o zlomeninu. V případě, že máte po pádu problém s hybností některé části těla, místo je bolestivé a oteklé, je nutné navštívit lékaře, který provede rentgenové vyšetření.
Zlomenina krčku častěji postihuje starší lidi trpící osteoporózou. Při pádu dochází k přerušení souvislosti stehenní kosti v místě, kde se zužuje. Toto poranění se projevuje velkou bolestí a otokem v oblasti kyčle a znemožňuje poraněnému jedinci stoj a chůzi.
Léčba spočívá v napravení a znehybnění kosti tak, aby srostla pokud možno do původní podoby. U komplikovanějších zlomenin musí být provedena operace, nebo dokonce nahrazena část kosti či kloubu.
AUDIO: Během zimy se častěji přihodí úraz, co k tomu říká ortopéd Dalibor Zeman.