Rizikové potraviny v létě

Během léta se nám nechce vařit, trávíme totiž hodně času mimo domov. Bohužel nabídka stánků na koupalištích a dalších turistických atrakcích stále ještě zůstává u langoše, hranolek a klobásy. I když se občas objevují nějaké pokusy o „zdravější“ varianty občerstvení.

Můžeme jedině doufat, že se situace zlepší. Pomožme tomu třeba i tak, že si smažené „pochoutky“ nebudeme kupovat.

V tomto ohledu je riziko dlouhodobé, a to v podobě obezity v důsledku nadbytečné energie a nebo i dalších civilizačních onemocnění, ke kterým mohou přispět nevhodné tuky a škodlivé látky vznikající při nevhodném smažení.

 

Teplé počasí je ideální pro množení bakterií, které nám pak způsobí značné nepříjemnosti a dokážou zkazit i několik dní dovolené. A jak se těmto rizikům vyvarovat? Nenavštěvujte podezřele vypadající stánky, bufety a jídelny, všímejte si čistoty, a to jak prostředí, tak i obsluhujících, vyhněte se koupi potravin, které už na pohled nevypadají čerstvě. Mezi rizikové potraviny a pokrmy patří klasické majonézové saláty, chlebíčky, bagety, zákusky, ale i spousta dalších pokrmů.

 

Například pečivo  může být již po dvou dnech plné produktů plísní, přestože pouhým okem sami nic nepoznáte (na túry si berte raději křehký chléb). Riziko salmonelózy v případě zmrzlin již není takové, jak tomu bývalo dříve. Hrozilo především z důvodu přítomnosti čerstvých vajec, ty už byste v dnešní době hledali ve zmrzlinách jen těžko. V současnosti se většina točených a kopečkových zmrzlin vyrábí z průmyslových polotovarů. Ne že by to byl krok k lepšímu, ale alespoň že z hlediska salmonelózy jsme si polepšili.

 

Často si problém způsobíme až sami nevhodným skladováním, kdy zakoupenou potravinu nebo pokrm necháme v teple. I když výjimka potvrzuje pravidlo, kdy mělo mnoho lidí střevní potíže z pokrmu špagety Carbonara podávaného ve veřejné jídelně v Plzni. Problémy vznikly z nedostatečně tepelně upraveného vejce, věnujte tedy pozornost i výběru pokrmů a pokud chcete mít jistotu, tak se těmto a podobným pokrmům obsahujícím syrové vejce, maso, či majonézu vyhněte – prospěje to i vaší linii.

Dalším rizikem je grilování, šťavnatý krvavý steak sice vypadá lákavě, ale není přece jenom lepší si ho raději trochu více propéct a vyhnout se riziku, že strávíte následující hodiny na záchodě? Nejvyšší riziko je u masa drůbežího, to by mělo být opravdu důkladně propečené. Dochází i k tzv. křížové kontaminaci, kdy se dostane do kontaktu syrové maso s hotovými pokrmy. Dbejte tedy i na zahradních party na základní hygienická pravidla.

Pokud jste na dovolených typu all inclusive, mějte na paměti, že příjemný požitek z jídla a  jeho pestrost jsou důležitější než samotné množství. To, že se občas na dovolené necítíte dobře, je často důsledek nejen cizího prostředí a cizích bakterií, ale i přeplněného žaludku, který protestuje proti tomu, že jste ho nacpali naráz různorodými potravinami ve snaze sníst co nejvíce, když je to v ceně.

AUDIO: Co myslíte, přibíráme v létě? Na to odpoví Alexandra Fraisová, poradce zdravého životního stylu.

 

A jak je to s pitím? Je nutné dbát na správný pitný režim, nejjednodušším měřítkem, zda pijete dostatečně, je kontrolovat si svoji moč – pokud je tmavě zabarvená – pijte více. A samozřejmě nepijte kde co a pokud si kvalitou vody nejste jisti, raději sáhněte po vodě balené.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář