Rozhovor s odborníky o bezpečném opalování a rakovině kůže

Slunce je pro naši planetu hlavním zdrojem života. Přesto může být i pořádně nebezpečné. Na celém světě dramaticky stoupá počet onemocnění rakovinou kůže. Jak na náš organismus záření ze Slunce působí?

Poslechněte si rozhovor s odborníky, dermatology.

 

Nebezpečné UV záření

Nejnebezpečnějším je typ UVA, který tvoří až 99 % UV záření, dopadající na zemský povrch. Jeho paprsky pronikají hluboko do pokožky, kde způsobují uvolnění volných radikálů a změny v DNA, které mohou vést k rakovině kůže.

Druhým nejznámějším typem je UVB záření, které je z převážné většiny absorbováno v ozónové vrstvě. Pokud však zasáhne kůži, způsobuje opálení, ale také rychlejší stárnutí kůže.

Pokud se opalujeme, kůže reaguje na UVA záření postupným tmavnutím. To je způsobeno pigmentem, obsaženým v horní vrstvě kůže, složené z odumřelých, zrohovatělých buněk a buněk živých. Tmavší kůže nám totiž poskytuje lepší ochranu před slunečními paprsky a opálení nás proto chrání. Vlivem UVB záření se buňky, tvořící pigment dělí a vzniká více pigmentu, jenž proniká i do dalších vrstev kůže.

Pokud překročíme při opalování únosnou mez, objevuje se přehřátí organismu, bolesti hlavy, spálení kůže či horečka. To ale není to nejhorší. V kůži dochází zároveň k závažným změnám v DNA, a tím se zvyšuje riziko vzniku nádorových onemocnění.

Jak se bránit?

V prvních dnech se opalujte jen několik minut. Tuto dobu postupně během prvních tří až čtyř dnů postupně prodlužovat, než se odhodláte strávit na slunci několik hodin. I přitom je však nutné používat ochranné krémy, které pokožku před nebezpečnými UV paprsky brání.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář