S mateřstvím ženy váhají, k těhotenství ale přistupují zodpovědně
České ženy stále častěji odkládají mateřství a založení rodiny. Podle aktuálního průzkumu mezi ženami ve věku 15 – 50 let porodilo přes 40 % dotazovaných své první dítě až po 26. roce života. Současná generace potenciálních matek přistupuje k plánovanému mateřství zodpovědně. Mnoho žen se snaží podpořit otěhotnění ať už změnou stravovacích návyků a životního stylu nebo využíváním nejrůznějších doplňků stravy. Mezi ně patří například Inofolic, který na český trh dodává realizátor průzkumu.
První těhotenství v čím dál pozdějším věku
Ačkoli je ideální věk pro první těhotenství mezi 20 až 25 lety, téměř 41 procent žen mělo svého prvního potomka až po svých 26. narozeninách. Čtvrtina respondentek porodilo první dítě ve věku 26 až 30 let, více než 11 % ve věku 31 – 35 let a téměř čtyři procenta tvořily prvorodičky starší 36 let.
Věk žen plánující rodinu se liší rovněž kraj od kraje. V Praze a ve větších městech je věk rodičky při narození prvního dítěte vyšší než v menších městech a na venkově.
Velkou roli hraje také vzdělání. S vyšším vzděláním se totiž projevuje i oddalování narození prvního dítěte.
„Trend dnešní doby udává těhotenství jasný směr – ženy dávají často přednost kariérnímu růstu
a finančnímu zajištění. Zatímco před dvaceti lety byla prvorodička starší 25 let výjimkou, dnes se běžně ve své praxi setkávám se ženami i o deset let staršími,“ uvádí sexuolog a gynekolog
MUDr. Pavel Turčan. To ostatně potvrdil i aktuální průzkum, ve kterém ve sledovaném vzorku žen, kterým je dnes 42 – 50 let, bylo naprosto běžné, že první dítě měly před dosažením dvacátého roku života.
Zodpovědná příprava na miminko
Ženy, které se chystají na početí dítěte, se připravují zodpovědně. Věnují více pozornosti životosprávě a obecně se snaží preferovat zdravý životní styl. Téměř 20 procent žen plánující těhotenství podle průzkumu nejčastěji přestává kouřit a omezují alkohol.
V souvislosti s vyšším věkem žen se však nemusí ihned zadařit. Pětina respondentek čekala na první miminko více než jeden rok. Právě vyšší věk přitom ale zásadně ovlivňuje úspěšnost těhotenství. „Biologicky je žena na těhotenství připravena mezi dvacátým a pětadvacátým rokem života. Každý další rok snižuje úspěšnost těhotenství až o 4-5 procent, po 38. roce života klesá pravděpodobnost početí ještě rychleji. Dobrá zpráva ale je, že pokud žena nemá žádné vážnější zdravotní komplikace, existují v dnešní době přípravky, které toto procento pomáhají zvýšit,“ dodává MUDr. Turčan
a pokračuje: „Jedná se například o produkty obsahující tzv. inositoly, tedy vitamíny skupiny B. Důležitá je ale také kyselina listová.“ Jak pomoci ženám k početí, to už vysvětlí sexuolog a gynekolog
Pavel Turčan.
Zázračné inositoly
Inositoly mohou být při plánovaném těhotenství velkým pomocníkem. Jedná se o přírodní látky vyskytující se běžně v potravinách, například v ovoci, fazolích nebo v ořechách. Patří mezi vitamíny skupiny B8, které lidské tělo nedokáže syntetizovat a právě například v období plánovaného těhotenství je třeba zvýšit jejich příjem. Nejúčinnější formou jsou právě doplňky stravy. Mezi ně patří také Inofolic, který obsahuje jak inositoly, tak kyselinu listovou.