S potravinovými doplňky opatrně! Přinášejí podporu i komplikace – počet případů předávkování se zvyšuje!
Významné zvýšení rizika vzniku rakoviny, nevolnosti, poruchy zraku a další vážné zdravotní problémy musejí stále častěji řešit lékaři kvůli touze lidí udělat něco pro své zdraví. Nadměrný přísun vitaminů a takzvaných doplňků stravy je nový fenomén doby. Přichází „sezóna“ vitaminů a potravinových doplňků, které však dokážou nadělat více škody než užitku.
„V posledních letech se setkáváme s celou řadou případů, kdy lidé, ať již z neznalosti, nebo z podlehnutí „klamavé reklamě“, nakupují různé doplňky stravy. Některé přípravky mohou být vhodným doplňkem k přirozeným látkám, ale na druhé straně velmi lehce může dojít k jejich negativnímu vlivu na organizmus člověka,“ říká praktický lékař z Polikliniky Zelený pruh MEDICON MUDr. Josef Volný, CSc.
Podle něj se v posledních letech zvyšuje počet případů hypervitaminózy, tedy předávkováním některým z vitaminů. Ty jsou obecně považovány za látky člověku prospěšné a tělo si je nedokáže vyrobit. Pokud se však jejich přísun z potravy a doplňků přežene, nastává problém. Typická jsou předávkování vitaminy A a D, které se projevují poruchou vidění, únavou ospalostí a ve druhém případě nechutenstvím, nevolností, ale také poruchou funkce ledvin.
„V poslední době jsem se setkal i s předávkováním zinkem. Ten najdeme v masu a potravinách bohatých na bílkoviny, celozrnné obiloviny, luštěniny, kořenové zelenině, a vedle toho je součástí velkého množství potravinových doplňků. Ne vždy je ale jeho množství vyvážené. Nadměrný přísun může vést k průjmům, nevolnosti, zvracení, svalové bolest i horečce,“ doplňuje Josef Volný.
Obezřetnost doporučují lékaři pacientům, kteří berou pravidelně léky!
Vážnější důsledky může mít nadměrné užívání potravinových doplňků pro specifické skupiny pacientů, kde se jejich účinky navzájem negativně ovlivňují s účinky předepsaných léků. Například rostoucí počet pacientů s vyšším rizikem vzniku krevních sraženin užívajících lék Warfarin, by měli snížit přísun vitaminu K, který je často součástí vícesložkových doplňků stravy a dá se tedy snadno přehlédnout.
„Není pro laika snadné se v tom orientovat. Třeba kuřáci by měli zvýšit přísun vitaminu C, ale už by v tom přípravku neměl být vitamin A. Ten obsahuje karotenoidy, které u nekuřáka působí jako antioxidant, ale u kuřáků zvyšuje výskyt rakoviny plic až o 25%,“ vypočítává terapeutka nutriční poradny INCARE Bc. Jana Šulcová.
Podle lékařů a lékárníků existuje jedna otřepaná, ale zaručená rada. Dříve než začnete ve velkém užívat doplňky stravy a kombinovat různé preparáty, poraďte se s lékařem nebo ve své lékárně. Obecnou radu shrnuje vedoucí lékárny Pharmacentrum Budějovická Mgr. Zuzana Krámková.
„Jsme ve stresu, cítíme se unavení, jindy zase hledáme něco na zlepšení stavu nehtů či vlasů. Často v podobných situacích saháme po potravinových doplňcích a vitaminech. Ale víme, co vlastně potřebujeme? Je důležité přemýšlet nad tím, jaké doplňky stravy užíváme a případně chceme užívat. Aby nedocházelo k nadužívání a zvyšování denních dávek tím, že užíváme stejnou látku v několika různých přípravcích současně.“