Sahám si na ně každý měsíc – Kampaň prevence rakoviny odstartovala

Prsa a varlata jsou jedny z nejfrekventovanějších orgánů, alespoň co se doteků týče.

„Saháme na ně denně, ale saháme správně?“ – na to se ptají studenti 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1. LF UK) v Praze, kteří spouštějí kampaň upozorňující na důležitost samovyšetřování v prevenci rakoviny prsou a varlat. Kampaň pořádá nezisková organizace Loono.

Cílem projektu je naučit zejména mladé lidi si správně a pravidelně vyšetřovat pohlavní orgány, a včas tak odhalit případnou rakovinu. Součástí kampaně jsou vzdělávací workshopy, při nichž se na speciálních modelech prsou a varlat učí ženy i muži správné technice samovyšetřování. Kampaň provází neotřelá komunikace – pomocí hashtagu #prsakoule se do konverzace na sociálních sítích může zapojit kdokoli. Oficiální webové stránky kampaně jsou www.prsakoule.cz.

vzniku Loona je Kateřina Vacková, studentka 6. ročníku 1. LF UK, které před dvěma lety diagnostikovali zhoubný nádor vaječníku. Nyní spouští kampaň, která pomáhá mladým lidem si uvědomit, že se musí o své tělo starat. „Bylo mi 22 let, studovala jsem už čtvrtým rokem medicínu a byla jsem naprosto zdravá. Pak mi ale našli zhoubný nádor. Následovala operace. Moje první. Seděla jsem na posteli a ptala se sama sebe proč, proč já, proč tak mladá, proč teď. Za těch osm hodin jsem si rozmyslela, co od života opravdu chci a co pro to hodlám udělat. A tak vzniklo Loono. Vzniklo, aby pomohlo mladým lidem uvědomit si, že ten správný čas myslet na své zdraví je právě teď,“ vysvětluje Kateřina Vacková.

Aby mohlo Loono své plány uskutečnit, pořádá veřejnou sbírku na crowdfundingovém portálu Hithit. Jejím cílem je nejen upozornit na problematiku, která se týká stále mladších lidí, ale také vybrat 157 500 Kč, které budou použity na nákup školících modelů.

Rakovinou prsu v ČR ročně onemocní bezmála 7 000 žen. U žen do 35 let jsou to přibližně tři procenta, v kategorii mezi 35–45 lety až 12 procent. „Preventivní vyšetření prsů pohmatem nespadá v současné době do obsahu preventivních prohlídek u žádného lékaře. Samovyšetřování alespoň jednou měsíčně je přitom první možnou cestou ke zjištění závažného onemocnění prsu. Platí to zejména u mladších žen, které věkem nespadají do kategorie zákonného mamografického screeningu (zpravidla od 45 let),“ říká MUDr. Rauš Karel z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a Nemocnice na Bulovce. Rakovina varlat je méně častá – ročně jí u nás onemocní přibližně 500 mužů.

AUDIO: Kampaň prevence rakoviny představí Kateřina Vacková z neziskové organizace Loono.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář