Každá druhá šunka je přesolená

Každý druhá šunka, kterou si Češi koupí, obsahuje více soli, než je doporučeno. Masné výrobky patří mezi potraviny, do kterých je přidáváno velké množství soli. O první místo solného žebříčku se dělí s pečivem, které se podílí na celkovém příjmu soli z 20 – 30 procent.

 

Šunku nemusíme ze svého jídelníčku vyřazovat. Má lepší složení (vyšší obsah bílkovin masa a nižší obsah tuku) než většina masných výrobků.  Přesto obsah soli v šunce není zanedbatelný, a proto bychom neměli ani šunky konzumovat velká množství.

 

Doporučení, jak postupovat při nákupu šunky:

 

U balených šunek hledejte obsah soli v tabulce výživových hodnot. Ptejte se personálu u pultu na obsah soli u nebalených výrobků.

 

Uzeniny nejsou vhodné pro děti, zejména pro ty do 3 let věku. U starších dětí,když mají pestrý a vyvážený jídelníček, mohou si dát někdy například šunku, párek. Pro dětský organizmus je v uzeninách zatěžující zejména vyšší obsah sodíku.

V příjmu soli jsou Češi evropští rekordmani

 

Sůl je sice pro lidské tělo nepostradatelná, ve stravě jí však přijímáme tolik, že nás trápí její přebytek.  Podle zprávy Evropské unie se průměrná spotřeba soli u nás pohybuje okolo 13 gramů za den, což je více než dvojnásobek doporučené denní dávky. Pro názornost, dospělým je doporučeno denně méně než 5 gramů soli – to je jedna kávová lžička.

 

U dětí překračuje konzumace soli doporučené množství již v předškolním a školním věku. Průzkumy jídelníčků těch nejmenších prokázaly, že 80 procent dětí ve věku od 7 do 12 měsíců přijímá o 80 procent více soli, než by mělo.

 

AUDIO: Profesorka Věra Adámková, CSc., preventivní kardiolog z IKEMu  potvrdí, že Češi solí hodně.

 

Zvýšený příjem soli může být příčinou:


  • zhoršení hodnoty krevního tlaku
  • vzniku otoků
  • zhoršení funkce ledvin
  • komplikací srdečně cévních chorob
  • vzniku obezity

 

Potraviny se zvýšeným obsahem soli zvyšují naši chuť k jídlu, proto máme tendenci jíst větší porce jídla. Pro uhašení žízně často sáhneme po přeslazených nápojích s vysokým obsahem energie. Ve stáří  se oslabují jednotlivé chutě, lidé často používají k dochucení jídla větší množství soli a koření, což může opět vést ke zhoršení  mnoha chorob.

 

Jak z toho ven?

 

Omezit přisolování při přípravě pokrmů. Velkým zdrojem skryté soli jsou i hotové potraviny. Takto skrytá sůl tvoří přibližně 75 – 80 procent celkového denního příjmu.

 

Sledujte tabulku nutričních hodnot, která je uvedena na většině potravinářských výrobků. Hledejte obsah soli – čím méně, tím lépe. U potravin označených logem Vím, co jím máte garanci, že obsahují méně soli než řada výrobků stejné kategorie na trhu (např. u masných výrobků je to do 2,25 gramů soli na 100 gramů výrobku).

 

AUDIO: Kampaň Solte méně a další projekty, podporuje i ministerstvo zdravotnictví, k tomu hovoří MUDr. Stanislav Wasserbauer.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář