Jak na zdravý spánek? Spánková apnoe je závažné onemocnění.
Často toto onemocnění doprovází chrápání. Osoby s neléčenou obstrukční spánkovou apnoí jsou více ohroženy závažnými zdravotními rizikovými faktory, jako je nadváha, diabetes a vysoký krevní tlak.
Spouští se osvětový projekt pro veřejnost www.chrapete.cz.
Zdravý spánek vnímá většina z nás jako samozřejmost, nicméně až 5 procent lidí trpí chronickými poruchami spánku. K nejčastějším spánkovým potížím patří obstrukční spánková apnoe (OSA).
Obstrukční spánková apnoe je nejběžnější forma poruchy dýchání ve spánku, která obtěžuje přibližně 21 % mužů a 9 % žen starších 40 let. Výskyt onemocnění se snižuje v případech, když je spánková apnoe diagnostikována s opakující se ospalostí během dne.
Vyznačuje se hlasitým chrápáním a opakovaným, částečným nebo úplným kolapsem horních cest dýchacích během spánku. Každý z těchto kolapsů, tedy přerušení dýchání, trvá i několik desítek sekund a je ukončen probouzecí reakcí. To má za následek přerušovaný spánek a následně snížení bdělosti přes den. V pokročilých stádiích nemoci dochází k opakované zástavě dýchání až 100krát za hodinu.
„Spánková apnoe se projevuje tím, že člověk opakovaně během noci přestává pravidelně dýchat, což narušuje přirozený plynulý průběh spánku a jeho strukturu. Nemocnému pak chybí stádia spánku, která jsou pro regeneraci mozku klíčová,“ říká prof. MUDr. Karel Šonka, CSc., místopředseda České společnosti pro výzkum spánku a spánkovou medicínu. „Informovanost o obstrukční spánkové apnoi se za poslední roky zvýšila, ale dosud není dostatečná. Stejně tak nemůžeme být spokojeni s malým podílem vyšetřených a léčených nemocných,“ dodává MUDr. Jana Vyskočilová, předsedkyně České společnosti pro výzkum spánku a spánkovou medicínu.
Možnosti léčby OSA
Nejčastější formou léčby OSA je metoda CPAP, která pomocí nazální nebo obličejové masky aplikuje přetlak v dýchacích cestách. Do horních cest dýchacích se přivádí z masky pod mírným tlakem vzduch, díky čemuž se předchází kolapsu dýchacích cest, a pacient může ve spánku volně dýchat.
Společnost Philips nabízí širokou šálu přístrojů pro diagnostiku a léčbu OSA, a to jak v nemocničním, tak i domácím prostředí. Zařízení dokáže rychle zjistit podmínky, kdy se pacientovy terapeutické potřeby mění. To znamená, že pracovníci, kteří zajišťují zdravotní péči, stanoví včas jinou léčbu, která lépe odpovídá pacientovu stavu. Zařízení pro spánkovou terapii jsou přitom navrženy tak, aby pacientovi zajistily větší pohodlí, díky níž se pacient snáze léčbě přizpůsobí a dokáže ji používat i dlouhodobě.
Nová kampaň www.chrapete.cz Její stránky přinášejí rady pro zdravý spánek, názory a tipy odborníků z řad lékařů a i jednoduchý test kvality spánku s cílem odhalit potíže v jejich prvotních fázích.
„Jen velmi málo lidí vyhledá při poruchách spánku lékaře, aby zjistili podstatu svých potíží,“ říká David Kosina, zástupce Philips Home Healthcare Solutions. „Z našeho nedávného průzkumu vyplynulo, že pouze pro třetinu respondentů představuje chrápání, jeden ze základních symptomů OSA, problém. Dvě třetiny považují chrápání pouze za menší nepříjemnost, se kterou není zapotřebí nic dělat. Průzkum jasně ukázal, že je třeba posílit informovanost týkající se OSA a dalších spánkových poruch, protože postižené osoby až příliš často berou problémy se spánkem na lehkou váhu.“
Konzultujte své spánkové potíže a příznaky se svým lékařem. I když je chrápání převážně kosmetická záležitost, může být i příznakem spánkové apnoe. K tomu se i vyjadřuje MUDr.Jana Vyskočilová, předsedkyně České společnosti pro výzkum spánku a spánkovou medicínu.
Rozhovor si poslechněte ZDE
Když někdo trpí spánkovou apnoí, během noci se nevyspí a je druhý den unavený, co ještě k tomu říká profesor Karel Šonka (foto), místopředseda České společnosti pro výzkum spánku a spánkovou medicínu.
Rozhovor si poslechněte ZDE
Šárka Málková, redakce zdraviamy.cz
jenže v dnešní době se lidi potýkají s problémy skrz usinání a já jsem jedna z nich. Vyzkoušela jsem všechno, bohužel nic nefunguje, je to pouze placebo. Dá se nespavost nějak řešit?