I při sportu naslouchejte svému tělu
Někteří z nás přes zimu nezaháleli, ale pro někoho to byl čas klidu a pohody, a tak na jaře začíná znova. Jak připravit své tělo na nový pohyb? Proč je dobré být aktivní a sportovat? Jaké sporty jsou vhodné z pohledu typu osobnosti?
Proč je dobré být aktivní a sportovat? „Život je neustálá adaptace našeho těla. Naše tělesná schránka je však nastavena subjektivně. Srovnává tedy momentální nastavení s tím těsně předcházejícím, a to neustále vede ke zpřesňování určitého pohybu. Dosahujeme tím větší ladnosti a náš pohyb pak vypadá naprosto přirozeně, jakoby s minimálním nasazením. Tento neustálý trénink, kdy tělu ukazujeme rozsah pohybů všemi směry je nezbytný k harmonickému zatížení obou polovin těla,“ vysvětluje MUDr. Ilona Ludvíková, předsedkyně Homeopatické lékařské asociace, je i autorkou publikace Homeopatie a sport.
Kdy a jak je tedy vhodné sportovat? „U dětí je nejlépe preferovat přirozený pohyb, rozvíjející všechny svalové skupiny a napomáhající postupnému zlepšování koordinace. Po 30. roce věku se začíná obvykle projevovat postupná stagnace díky tomu, že převažují určité pohybové stereotypy. Nastává správný moment k odstartování každodenní sportovní aktivity, která by nám měla přinášet radost, duševní relaxaci a být přílivem energie. Sportovní aktivitu volíme podle svého založení, ale vždy by měla přinášet harmonizaci elektrické aktivity mozku a srdce (tzv. srdeční koherenci), ta je zárukou psychického uvolnění,“ říká MUDr. Ilona Ludvíková.
Pro atletický typ je ideální běh, jízda na kole, lezení, triatlon. V určitém okamžiku u těchto lidí vyvstane potřeba soutěžení. Pro praktický typ jsou vhodné patnáctiminutové pohybové aktivity během dne při běžných činnostech, tzv. pohybové rituály, které vytvoří okénko krátké maximální pozornosti, ta aktivuje pravou mozkovou hemisféru a následný pohyb řízený levou mozkovou hemisférou odfiltruje nadmíru stresu. Emocionální typ potřebuje během tréninku zapojovat všechny smysly, poslouchat hudbu, vstřebávat okolní krajinu. Společenský typ preferuje provozování aktivit ve skupině, jako např. tanec apod.
„Naše mysl i tělo doslova propadnou procesu samotného konání, tedy soustředí se primárně na detaily pohybu, a člověk dosáhne tzv. FLOW – bezmyšlenkovitý stav,“ vysvětluje odbornice.
Ve středním věku bychom měli počítat s prevencí chorob, které vycházejí z nerovnováhy našeho metabolismu, jako je zvýšená hladina cholesterolu, kolísání hladiny cukru v krvi atd. Součástí těchto úprav životního stylu je nejenom úprava stravovacích návyků, ale i pohybová aktivita, při které by měl člověk spálit kolem 2 200 kcal za týden navíc. To znamená 6x týdně hodina pohybu. Nejvhodnější je střídat pohybové aktivity.
Senioři by se měli soustředit na každodenní protažení celého těla, nejlépe krátká ranní rozcvička vleže, a na neustálý trénink rovnováhy. Tím předcházejí nečekaným pádům s dobře známými důsledky. Ddoporučuje se chůze s holemi (nordic walking), kdy se zapojuje tzv. CORE, hluboký stabilizační systém svalů podél páteře a také břicho a horní končetiny. Navíc stagnující krevní oběh se rozproudí, upraví se kolísavý krevní tlak. Pokud můžeme vyrazit do přírody, pak je to harmonizující záležitost.
Co znamená bolest? „Je to nejjednodušší signál těla, jak nám může dát vědět, že něco není v pořádku. Její bezmyšlenkovité okamžité potlačení je ignorováním kontrolky a uzavřením komunikačního kanálu s vlastním tělem,“ říká MUDr. Ilona Ludvíková. Trendy minulých dob, řešit jakýkoliv sebemenší náznak bolesti analgetiky, přehodnocují nejen vědci, ale i lékaři ve svých doporučeních. Zvláště analgetika v době po lehkém úrazu pohybového aparátu vedou k trojnásobně delší rekonvalescenci. „Má to svou jednoduchou logiku. Pokud mne poraněné místo omezuje v určitém okamžiku bolestivým pocitem, tak jít do překonání této meze, znamená přetížit poraněné místo, které naopak potřebuje dočasný klid na hojení. Postupně, jak bolest ustupuje, začneme přirozeně poraněné místo stále více používat až ho opět zcela zapojíme do běžného pohybu. Ta doba naprostého klidu, omezeného pohybu, je zcela individuální. Každý chirurg potvrdí, že svá doporučení jednotlivým pacientům po úraze doslova „šije na míru“, podle vývoje hojení a s ohledem na celkový stav daného člověka. Tak by se mělo uvažovat i u ostatních zdravotních problémů, podporovat přirozenost těla na jeho zcela unikátní cestě zpět ke zdraví. To je zcela nová logistika dnešní medicíny, tzv. personifikovaná medicína,“ doplňuje lékařka.
Pokud se během pohybové zátěže objeví bolest, v ten moment děláme něco v našem pohybovém schématu špatně. „Velice často se setkávám v praxi se stížností na bolavé paty. Ty vlastně odráží nerovnováhu v oblasti beder a pánve. Velké procento lidí má kratší jednu dolní končetinu. Stačí odborná konzultace s podologem nebo ortopedem a individuálně zhotovená vložka do bot. Z homeopatických léků nejčastěji doporučuji kombinaci BRYONIA 9C+ APIS MELLIFICA 30CH 5+5 3x denně. Pokud se nedostaví úleva do týdne, je třeba zvolený homeopatický lék individuálně vybrat, je totiž důležité například u žen středního věku brát v úvahu hormonální situaci (estrogeny velmi výrazně ovlivňují vazivový systém). Bolesti v bedrech obvykle značí zkrácený kyčelní sval (m. iliopsoas). Prevencí je swingová technika chůze, chůze pozadu a zejména protažení v poloze saigonského dřepu (poloha kokonu),“ vysvětluje Ilona Ludvíková.
A jak na neúměrnou únavu? „U nárazových sportovních aktivit (například během dovolené) doporučuji každodenní užívání léku ARNICA MONTANA 9C – 5 granulí každý den večer. Napomůže regeneraci po nezvykle dlouhé pohybové aktivitě. Dále je třeba dbát na dobrý pitný režim, který zvláště při cestování často zanedbáváme. Neboť svalstvo potřebuje daleko více energie na své uvolnění než na samotnou kontrakci svalových vláken,“ říká lékařka a dodává: „Pokud vás začnou trápit noční křeče, to už byste se měli obrátit na lékaře, který vše vyšetří. Bezhlavé užívání hořčíku v těch nejrozmanitějších lékových podobách, vede jen k prohlubování problému. Často totiž tělu chybí spíše nějaký stopový prvek, například měď či zinek než samotný hořčík. Důsledkem nadužívání hořčíku je pak i zbytečné vyplavování vápníku z našich zásobáren v kostech (řídnutí kostní struktury, tedy osteoporóza) a zubech (tzv. vnitřní kazy, náhle zvýšená kazivost chrupu i při kvalitní ústní hygieně). Základní heslo pro sportování tedy zní: ROVNOVÁHA POHYBU A ODPOČINKU, to je cesta k pohodovému životnímu stylu. Naslouchání svému vlastnímu tělu je podmínkou anti-aging procesům.“
Co nám k tématu a homeopatii a sportu řekla lékařka Ilona Ludvíková z Brna.