SRDCE a operace
Kardiochirurgické oddělení Nemocnice Na Homolce letos slaví deset let svého trvání.
Za dobu existence provedli zdejší chirurgové na 7300 operací srdce.
Chlopně
V srdci fungují celkem čtyři chlopně – dvě na pravé a dvě na levé straně. Jsou umístěny mezi předsíněmi a komorami a dále mezi komorami a velkými cévami (aortou a plicnicí), které vycházejí ze srdečních komor. Úkolem chlopní je zajistit správný směr toku krve při srdečním stahu.
Nemocné srdeční chlopně mohou být buď zúžené nebo nedomykavé (netěsné).
Aby chlopeň fungovala správně, musejí cípy při otevření vytvářet široký otvor a při uzavření těsně doléhat. Dojde-li ke zúžení, musí srdce vytvářet větší tlak, aby krev přes vadnou chlopeň prošla (srdce je přetěžováno tlakově). Při nedomykavosti, kdy se část vypuzené krve vrací zpět a srdce ji musí přečerpat znovu, je srdce přetěžováno objemově. Vady se mohou i kombinovat.
Je-li přítomna chlopenní vada, srdce nemusí být schopno udržet dostatečný výdej krve, je více namáhané a v důsledku zvýšených nároků může zbytňovat a později se rozšiřovat. Zbytnělé srdce potřebuje více kyslíku, který nedostane, a rozvíjí se ischemická choroba srdeční.
Vyšetření
Změny v proudění krve vadnými chlopněmi může být slyšitelné při poslechu fonendoskopem jako šelest. Základním vyšetřením pro posouzení závažnosti vady je echokardiografie (tzv. ECHO). Je to vlastně ultrazvuk srdce. Další možností jsou pak invazivní katetrizační metody.
Mezi příznaky chlopenní vady patří únava, nevýkonnost, dušnost, bolesti na hrudi, výpadky vědomí, pocity nepravidelné činnosti srdce. Vada se však dlouho nemusí projevovat nijak a prvním příznakem může být srdeční selhání nebo náhlá smrt.
Léčba vadných srdečních chlopní
Chlopenní vady se nedají léčit jen užíváním léků. Léky mohou pouze zlepšit příznaky a proto je vhodná léčba chirurgická a spočívá buď v opravě chlopně, nebo v jejím nahrazení implantátem (protézou).
Protéza může být buď umělá (kovová) nebo biologická (prasečí).
Dnešním trendem je oprava poškozené chlopně plastickou operací, při níž chirurg vymodeluje novou chlopeň z vlastní tkáně nemocného. Opravená chlopeň má pak stejné vlastnosti jako chlopeň zdravá a pacient se může věnovat i aktivitám, které vyžadují velkou tělesnou námahu.
Snaha kardiochirurgů je provádět všechny operace co nejšetrněji. Některé plastiky
chlopní provádějí tak, že se k srdci dostávají díky speciálním dlouhým nástrojům pouze z menšího řezu mezi žebry na pravé straně hrudníku. Ojediněle se využívá i robot, který umožňuje lepší orientaci v hrudníku a jemnější práci při modelaci chlopně.
Volba záleží na typu vady a stavu pacienta. Operaci je třeba provést včas, než se začne rozvíjet poškození srdce.
.
Jak chlopně fungují, co s nimi když se poškodí …na to už odpovídá primář Kardiochirurgického oddělení a přednosta Kardiocentra MUDr. Štěpán Černý. (foto)
Záznam rozhovoru si poslechněte ZDE.
Šárka Málková