Nový diagnostický přístroj zjistí poruchy srdečního rytmu – pomůže jak pacientům, tak i lékařům!

Biomonitor, přístroj nové generace, zaznamenává srdeční činnost a odhaluje srdeční poruchy. Hodí se pro pacienty s arytmiemi, kterým hrozí riziko mrtvice, nebo  u kterých opakovaně dochází k náhlé ztrátě vědomí.

 

Od léta mohou čeští lékaři a jejich pacienti využít nový bezdrátový přístroj pro přesné zmapování poruch srdečního rytmu.  Navíc tento přístroj dokáže pomocí bezdrátového přenosu dat tzv. Home Monitoring okamžitě odeslat informace o stavu srdce a upozornit lékaře v případě problémů.

 

„Přístroj například dokáže zmapovat někdy naprosto pacienty nevnímané, ale přesto zdraví ohrožující poruchy rytmu, které by jinak nemohly být odhaleny. Další obrovskou výhodou je, že data o pacientově rytmu má lékař následující den k dispozici bez toho, aby pacient trávil dlouhý čas cestováním nebo čekáním v ambulanci. Celý diagnostický a terapeutický proces se tak významně zefektivňuje“, uvádí Doc. Alan Bulava, vedoucí lékař Kardiocentra nemocnice České Budějovice.

 

Arytmie jsou přístrojem automaticky zaznamenávány a odesílány bezdrátovým přenosem do zařízení pacienta CardioMessenger, připomínající mobilní telefon, které pak prostřednictvím mobilní sítě přenáší všechny údaje o příhodách do internetového servisního centra společnosti BIOTRONIK v Berlíně. Na zabezpečených webových stránkách může lékař ihned vyhodnocovat zprávu, která obsahuje všechny záznamy.

 

Nečekanou ztrátu vědomí zažila v posledním roce hned několikrát paní Vlasta Kubovcová.
Náhle se jí setmělo před očima a rázem o sobě nevěděla.  „Poprvé jsem to zažila při jízdě na kole, podruhé, když jsem se předklonila. To se ještě odešlo bez následků. Pak jsem ale spadla tak, že jsem si nadvakrát zlomila ruku. Naštěstí jsem se ve všech případech po chvíli sama probrala a dokázala si přivolat pomoc,“ popisuje paní Vlasta stavy, které zažívala. Postupně proto podstoupila nejrůznější interní vyšetření. Na příčinu potíží ale lékaři nepřišli a poslali ji na kardiologii.

 

Proč pacientka ztrácí vědomí, se doposud neví. Teď je v péči lékařů z Kardiocentra v českobudějovické nemocnici. Ujal se jí lékař Alan Bulava.

Příčinu ale ani tady po důkladném vyšetření neodhalili. „Za náhlými ztrátami vědomí by mohla být porucha srdečního rytmu, tedy arytmie, ale nemáme jak to ověřit,“ vysvětluje doc. Bulava, který se rozhodl zařadit paní Vlastu do výzkumného projektu, v němž se testuje novinka v telemedicíně nazvaná BioMonitor. „Jde o přístroj, kterým můžeme nepřetržitě monitorovat srdeční činnost pacientky,“ vysvětluje lékař. Paní Vlasta proto podstoupila v únoru miniinvazivní zákrok, při kterém jí lékaři drobný přístroj zavedli pod klíční kost. „Je to jako byste měli pod kůží nějakou flashku,“ říká paní Kubovcová a dodává: „Nijak mě to neomezuje, i když jsem si musela zvyknout. Dnes mám pocit, jako by mě někdo hlídal a jako by se mi ani nemohlo nic stát“.

Doma pod postelí má ještě jeden přístroj. Právě díky němu přicházejí noc co noc do nemocnice záznamy o chodu jejího srdce. Lékař je má následující den na stole a může je okamžitě vyhodnotit. Jak dlouho bude mít BioMonitor v těle, nikdo neví, protože od implantace zatím k žádné další ztrátě vědomí nedošlo. “Čekáme na první příhodu, abychom objasnili, čím paní Vlasta trpí,“ popisuje doc. Bulava a dodává: „Může to trvat klidně i tři roky. Naštěstí má biomonitor dostatečně dlouhou životnost.“

 

Novinka se zatím běžně implantuje pouze pacientům v sousedním Německu, kde je také hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Rozhodnutí o tom, zda bude hrazena i u nás z veřejného zdravotního pojištění, by mělo padnout na začátku července.

 

Doc. Alan Bulava, vedoucí lékař Kardiocentra nemocnice České Budějovice, představí novinku v monitorování srdce, kde je vhodný a jak funguje.

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Ztrátu vědomí zažila v posledním roce hned několikrát paní Vlasta Kubovcová, hlídá ji Biomonitor, které potíže měla a cítí se už bezpečně?

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Fungování přístroje, způsob přenosu dat a jaká je jeho životnost, to už vysvětlí ze společnosti Biotronik inženýr Zdeněk Nastoupil.

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Šárka Málková, redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář