Ambulantní sterilizace jako nová forma trvalé antikoncepce
Od února je možné i v Praze podstoupit ambulantní sterilizaci. Metodu ESSURE provádí gynekologické pracoviště Gynera MUDr. Martina Charváta, který se na hysteroskopické zákroky dlouhodobě specializuje. Ženy, které se pro sterilizaci rozhodnou, tak již nemusí být hospitalizovány v nemocnici ani podstupovat narkózu. Zákrok je prováděn vaginálně a pacientka odchází domů již po dvaceti minutách.
„Pomocí hysteroskopu vaginálně zavedeme do vejcovodů speciální spirálky ESSURE. Díky nim vejcovody zarostou vlastní tkání, a přirozeně tak vytvoří trvalou bariéru zabraňující otěhotnění,“ vysvětluje MUDr. Martin Charvát. Spirálky jsou vyrobeny ze směsi titanu a niklu a neváží ani celý gram.
Spirálky se zavádějí vaginálně pomocí hysteroskopu, který je velmi úzký (4 mm) a umožňuje celý zákrok řídit a opticky kontrolovat.
ZDE se podívejte na aminaci zákroku.
Bez rizik a vedlejších účinků
Metoda ESSURE je velmi šetrná k organismu a tak ji mohou využívat i pacientky, pro něž je jiná antikoncepce nevhodná. Hodí se i pro ženy, které se obávají negativních účinků hormonální antikoncepce, jež může ovlivnit i pravidelnost cyklu, intenzitu menstruace nebo způsobit přírůstek hmotnosti. Sterilizaci doporučují lékaři také ženám, v jejichž anamnéze či rodinném zatížení se vyskytují cévní onemocnění, trombózy, plicní embolie nebo poruchy srážlivosti. Na rozdíl od nitroděložních tělísek navíc odpadá také riziko zánětů.
Domů za 20 minut
Díky tomu, že se zákrok provádí vaginálně a je prakticky bezbolestný, není nutná žádná forma anestezie, hospitalizace ani předoperační vyšetření. Pacientka odchází domů bezprostředně po výkonu a může se vrátit k běžným činnostem. „Pro mě bylo nejdůležitější, že se jedná o antikoncepci zcela nehormonální a že již nebudu muset myslet na to, zda jsem si pilulku vzala nebo ne,“ říká Radomíra Rutová, která ambulantní sterilizaci podstoupila letos v lednu. „Zákrok byl rychlý a bezbolestný. Jak po fyzické, tak psychické stránce se cítím skvěle.“
„Až na výjimečné případy by měl zákrok provádět ambulantně, pro organismus je to nesrovnatelně menší zátěž,“ vysvětluje gynekolog. Zákrok metodou ESSURE zatím provádějí v ČR pouze tři lékaři, kteří jsou specialisty na hysteroskopii a prošli speciálním školením.
Jde o nevratný zákrok
Tři měsíce po zákroku je ještě nutné, aby žena užívala jinou antikoncepci. Po kontrolním ultrazvuku či RTG snímku má však již antikoncepci vyřešenou na celý život. Podle lékařů patří sterilizace k nejspolehlivějším antikoncepčním metodám, ovšem nevratným.
„Proto je důležité, aby žena toto rozhodnutí skutečně velmi dobře zvážila a nečinila jej ve stresu nebo pod nátlakem,“ dodává gynekolog.
Podle zákona o sterilizaci z dubna 2012 si mohou ženy starší 21 let požádat o tento nevratný zákrok, aniž by potřebovaly svolení komise. Dříve pacientka musela splňovat věkové kritérium 40 let a při nižším věku musela mít určitý počet dětí (35 let + 3 a více dětí aj. Protože je zákrok nevratný, předchází mu samozřejmě písemná žádost, povinná konzultace s lékařem a také 14denní doba na rozmyšlení.
Na kolik to vyjde
Protože se jedná o novinku, zatím probíhají jednání s pojišťovnami o možných formách finanční spoluúčasti. Pacientku tak v současné době zákrok včetně spirálek vyjde na 25 000 korun, antikoncepci má však vyřešenou trvale.
www.gynera.cz
www.hysteroskop.cz
www.ambulantni-sterilizace.cz
O rozhovor jsme požádali gynekologa Martina Charváta ze zdravotnického zařízení Gynera. Podrobně vysvětlí, co obnáší ambulantní sterilizace, a kterým ženám by ji doporučil.
Rozhovor si poslechněte ZDE
Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz