Péče o suchou a tvrdou kůži


Suchá kůže se vytváří u jedinců s genetickou predispozici pro suchou kůži, tak u jedinců se zdravou kůži, která je vystavena rizikovým faktorům.

Termín „sucha kůže“je symptom, který je charakteristický hrubým, drsným povrchem s různým stupněm zarudnuti a deskvamace/olupování kůže/. Kvůli snížené elasticitě kůže se tvoří bolestivé ragády/trhlinky na kůži/. Tento stav provází svědění, pocity pnuti a stahováni.

Projevy suché kůže má 20 až 50 % lidí. Nejčastěji jsou u atopických pacientů, seniorů, žen v domácnosti,  u některých profesi (např. úklidových pracovníků, zdravotníků, kadeřnic, ve stavebnictví apod.), ale také u lidi vystavených nadměrné hygieně.

Příčiny vzniku suché kůže

Přirozenou obnovu kožní bariery narušuji četné faktory, které nepříznivě ovlivňuji rovnováhu v procesu její hydratace a způsobuji nadměrné ztráty vody.

Z častých fyzikálních faktorů lze jmenovat vítr, extrémní chlad nebo teplo, suchý vzduch a nízkou vlhkost vzduchu. Dále pobyt v zakouřených nebo klimatizovaných prostorách, nadměrný kontakt s vodou či UV zářením.

Chemické faktory představují např. mýdla, saponáty a rozpouštědla používaná v domácnosti nebo v pracovním procesu, některé lokální léky a i některé perorální léky.
Hlavním biologickým faktorem jsou kožní změny spojené se stárnutím kůže.
Pro úspěch léčby je nutné pacienta podrobně poučit o způsobu každodenní péče o kůži.

Jak pečovat o suchou kůži:

Omezit kontakt s vodou, konkrétně sprchovat se každý druhý den (kromě intimních partii). Použit koupelové oleje a vodu s teplotou kolem 37 °C. Koupel by neměla trvat déle než 15 minut.

Omezit používání mýdel –  alkalická mýdla  s tvrdou vodou tvoří minerální sraženiny dráždicí kůži. Doporučují se pevné nebo tekuté syntetické detergenty (tzv. syndety) s pH mezi 5,5–7.

Po sprchování nebo olejové koupeli, je nutné ošetřit kůži co nejdříve, dokud je ještě vlhká (tzv. pravidlo 3 minut).
Nosit vzdušné, volné oblečení, z bavlny. Chránit ruce rukavicemi v chladu, při práci s vodou, s čisticími prostředky apod. Zajistit dostatečnou  vlhkost (okolo 50 %) a teplotu vzduchu okolo 20 ?C.
Sucha kůže již představuje varovný příznak, který nesmíme podceňovat.

 

AUDIO: Primářka  Sladjana Iličová z Pro Sanumu  Praha odpoví, proč nám zatvrdne kůže na chodidlech a co s tím.

 

Velvet Smooth od společnosti Scholl přináší nový produkt pro domácí péči o chodidla. Jemně odstraní nevzhlednou hrubou kůži a vytvoří za okamžik jemná chodidla. Používání elektrického pilníku je jednoduché rychlé a bezpečné. Je ergonomicky tvarovaný a má speciálně vytvořený povrch válečku. Přístroj se vypne, když se tlačí příliš na kůži. Je proto vhodný i pro diabetiky, kteří musí být velmi opatrní při odstraňování tvrdé kůže nebo mozolů.

AUDIO: Pavel Krejcar představí přístroj- elektrický pilník na tvrdou kůži. Rychle a bezpečně ji odstraní.  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář