Syndrom suchého oka a pocit nepohody v očích

U syndromu suchého oka dochází ke změnám složení a ulpívání slzného filmu. Nastává slzení, poruchy zrakové ostrosti.  Mezi základní příznaky suchého oka patří: pocit sucha, pálení, řezání, pocit cizího tělesa v oku či potřeba častějšího mrkání.
Příznaky se stupňují v rizikových prostředích – klimatizace, práce na PC a další. Stav může vyústit až v chronické poškození povrchu oka (rohovky).

Onemocnění postihuje častěji ženy než muže, v poměru 2:1, ovšem dle běžné praxe očních ordinacích je poměr pacientů, kteří vyhledají péči, v poměru 4:1.
U onemocnění dochází buď ke snížení tvorby jednotlivých složek slzného filmu nebo k jejich nepoměrnému zastoupení. Důsledkem bývá rychlé odpařování a nestabilita slzného filmu.
Suché oko tak, jak se nyní o něm hovoří, je klinická diagnóza – je nutné základní oční vyšetření a využití vyšetřovacích testů.

Časná diagnóza, edukace pacienta a intenzivní terapie mohou zabránit těžkým povrchovým změnám oka – jizvení rohovky. U terapie jde většinou o lokální ochranu očního povrchu, doplňování slzného filmu, správnou oční hygienu a v některých případech je nutný chirurgický zásah.

MUDr. Pavel Němec z Oční kliniky Ústřední vojenské nemocnice Praha nám objasní, kdo hlavně trpí syndromem suchého oka a která prostředí jsou riziková i co je nutné pro zvolení léčby. Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Mnoho z nás se již někdy setkalo s pocitem unaveného, podrážděného či suchého oka.  Tento nepříjemný pocit vzniká tehdy, není-li naše oko zvlhčováno dostatečným množstvím slz – tzv. přirozeným slzným filmem.
Slzný film za normálních okolností a plného zdraví trvale překrývá rohovku a také je odpovědný za jasnější vidění a správnou funkci rohovky. Pokrytí plochy rohovky slzným filmem se děje téměř automaticky – mrkáním.  Mrkáme přibližně 12x za minutu a obnovujeme tak přirozenou ochranu rohovky. Mrknutím se po celé ploše rohovky vytvoří slzný film. Když nemrkáme, film vysychá a oko začíná pálit, bolet, máme pocit cizího tělesa.
Při relaxaci mrkáme častěji, při soustředění podstatně méně – např. při čtení 10x za minutu a při práci na PC pouze 7x .

S pocity suchého oka se často setkáme u nositelů kontaktních čoček, u zánětů víček, po laserových operacích, při některých onemocněních (cukrovka, poruchy štítné žlázy), ale také v běžném životě v klimatizovaných prostorách, při déletrvající práci na PC, při řízení auta a při změně klimatických podmínek (vítr nebo suchý vzduch).

Zmíněné oční potíže pomůže vyřešit aplikace očních kapek Bepanthen

Po kápnutí očních kapek do oka vytvoří na rohovce viskoelastický ochranný film a podpoří tak nedostatečnou funkci přirozeného slzného filmu. Bepanthen oční kapky zklidňují a okamžitě hydratují povrch oka, a tak ho chrání před vysycháním.
Jejich velkou výhodou je praktické dávkování v 0,5ml ampulkách, které lze po otevření používat až 12 hodin. Oční kapky přináší oku okamžitou a dlouhotrvající úlevu. Kapky jsou vhodné k dlouhodobému používání. Mohou je aplikovat i nositelé kontaktních čoček, protože jsou bez konzervantů, a tak kontaktní čočky neničí a lze je kapat přímo přes čočky. Při aplikaci kapky nepálí a vidění nerozostřují.

 

Oční kapky Bepanthen obsahují moderní kombinaci účinných látek:
1) Dexpanthenol 2%, který zklidňuje a hydratuje.
2) Kyselinu hyaluronovou 0,15%, která stabilizuje slzný film.

Výhody očních kapek jsou okamžitý zvlhčující efekt a dlouhodobá úleva pro oči. Kapky jsou v ampulkách a jsou bez konzervantů a tedy vhodné pro uživatele kontaktních čoček
K dostání jsou pouze v lékárnách, v balení po  2x 10 ampulích. Doporučená cena je 249 Kč.
Oční kapky Bepanthen jsou zdravotnický prostředek.

Lékařka Miluše Kotalíková ze společnosti Bayer zjišťovala, zda lidé s potížemi chodí k očnímu specialistovi a nabízí jako jednu z možností malou dávku pro velkou úlevu. Rozhovor si poslechněte ZDE

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář