Víte, co je to tejpování?

Metoda tejpování (páskování) se řadu let používá  převážně pro účely sportování, ke zlepšení sportovního výkonu.  Nejdříve se používaly fixní-pevné pásky, které sloužily převážně ke zpevnění (stabilizaci) kloubů, například při lehčích zraněních kloubů horních i dolních končetin. Na svaly se tyto pevné pásky nepoužívaly.  A protože mají fixní tejpy samozřejmě také nedostatky, především utlačují krevní oběh a nervové dráhy, hledala se vhodnější náhrada. V Japonsku vyvinuli v 70. letech 20. století současně používané elastické tejpy neboli kineziotejpy, které  jsou pružné, a především neomezují funkci krevního oběhu či nervových drah.

 

V čem tedy pomáhá tejpování, k čemu vůbec je? Jednou větou: tejp je permanentní masáž působící reflexně na kůži, podkoží, svaly a další struktury.  A podrobněji? Jedná se o reflexní stimulaci různých receptorů v kůži, podkoží, svalech a kloubech určitým napětím a směrem působení kineziotejpu.  „Pásek-tejp na pohled vypadá jako leukoplast a na základě toho, jak je aplikovaný – v jakém směru, jaké je na něm napětí, kde je začátek či konec tejpu –  má  i svoji účinnost. Jedná se tedy o celou škálu aplikací tejpu a terapeut musí vybrat a následně aplikovat tu nejlepší variantu na určitý daný problém,“ doplňuje MUDr. Věra Štípková z oddělení rehabilitace a fyzikální medicíny Nemocnice Na Homolce.

 

Jak má pacient začít? Ideální je navštívit lékaře z oboru rehabilitační medicíny, nebo fyzioterapeuta, který tuto metodiku ovládá. Pokud si pacient po několika ukázkách zvládne tejp sám „nalepit“, může po zácviku další tejp na stejný problém aplikovat sám. Pokud si nezvládne aplikovat tejp přesně tak dokonale jako lékař či fyzioterapeut, nemusí se bát, nehrozí mu žádné riziko. Pásky však rozhodně nelze aplikovat na poškozenou kůži, otevřené rány, hnisající místa nebo bércový vřed…

 

Tejpy, aplikující se na svaly a mající ovlivnit nějakým způsobem jejich sílu a funkci, eventuálně bolest ve svalu, se ponechávají zhruba  4-5 dnů. Posléze je nutné tejp sejmout, zjistit-diagnostikovat, v jakém stavu je sval, a následně se může dát tejp opětovně na stejné místo, nebo jinam. Pokud se tejp používá například ke zpevnění vazivových struktur, kolenních a dalších kloubů, lze jej nechat působit delší dobu (2-3 týdny), ale o tom by měl rozhodnout odborník.

 

V každém případě by měl pacient zjistit, zda nenastala nějaká alergie na kůži, přestože jsou tejpy protialergické. Každý jednotlivec může totiž reagovat jinak.

 

Monika Kábová

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář