Onemocnění štítné žlázy u dětí
Štítná žláza je malý endokrinní orgán uložený na přední straně krku, který svoji velikostí a tvarem připomíná motýlka.Přesto v těle plní velmi významnou funkci. Zasahuje totiž do činností všech orgánů, reguluje a řídí řadu metabolických pochodů v našem organismu. Onemocnění štítné žlázy u nás přibývá, a to nejen u dospělých, ale i u dětí. Zanedbání léčby přitom může poškodit růst a vývoj dítěte. O to důležitější je včasná diagnóza.
Štítná žláza zvětšuje svůj objem, bytní, proto, aby stačila tělu zajistit dostatečný přísun hormonu do těla. Vznik strumy však ještě ve všech případech neznamená, že musí být narušena i funkce štítné žlázy.
Ale v každém případě se dívejte po krku! Jakmile spatříte na sobě či na svých blízkých cokoli jiného než pravidelný útlý krček, vyšlete varovný signál a bez odkladů ho vyžeňte k lékaři.
Jak rodič – laik rozpozná první příznaky snížené funkce štítné žlázy (hypofunkce) u svého dítěte?…odpovídá MUDr. Marcela Dvořáková, Ph.D. z endokrinologické ambulance Programu H Plus. „Únava, zimomřivost, neúměrné přibírání na váze, padání vlasů, suchá kůže, snížená svalová výkonnost, jsou hlavními projevy snížené funkce štítné žlázy u dospělých, ale ne u dětí, v tom je významná odlišnost. Podezření může vzbudit zpomalení růstu a opožďování vývoje, kdy dítě nevykazuje pravidelné roční přírůstky výšky podle svého růstového pásma. To je určitě důvod k odeslání dítěte k vyšetření na endokrinologii. Tyto ukazatele sledují pediatři, během preventivních prohlídek také vyšetřují štítnou žlázu pohmatem, její zvětšení je opět důvod k následnému odbornému vyšetření.“
A jak vypadá, které příznaky v případě dětí má hyperfunkce (zvýšená činnost) štítné žlázy.Často jedinými projevy jsou náhlé problémy s učením, zhoršení prospěchu, poruchy koncentrace, pozornosti, svalová slabost a žaludeční nevolnost. Když rodiče zaznamenají nové, dříve neobvyklé odchylky v chování dítěte, měli by je sdělit svému dětskému lékaři. Stejně tak by měli informovat pediatra, pokud se v rodině vyskytlo onemocnění štítné žlázy, protože genetická dispozice se může v rodině přenášet z generace na generaci. Výrazně častěji jsou postiženy dívky než chlapci.
„Důležité je včasné a správné nasazení léčby endokrinologem tak, aby hladiny hormonů štítné žlázy byly v normálním rozmezí referenčních hodnot. Základním vyšetřením funkce štítné žlázy je laboratorní vyšetření krve a stanovení hladin hormonů, především řídícího hormonu štítné žlázy z hypofýzy (TSH) a vlastních hormonů štítné žlázy (fT4 a fT3). Podle výše jejich hladin pak usuzujeme na sníženou nebo zvýšenou funkci štítné žlázy. U chronických onemocnění je léčba celoživotní, ale pacienta nijak významně neomezuje. Nezbytné jsou pravidelné kontroly a úprava dávky léků podle výsledků hormonálních hladin,“ konstatuje MUDr. Marcela Dvořáková, Ph.D.
Pro správnou funkci štítné žlázy je nutné dodat tělu jód. Dospělí potřebují denně kolem 200 mikrogramů (obvyklý denní příjem je 80 mikrogramů!). U dětí, dospívajících, těhotných a kojících žen je přísun jódu zvlášť důležitý. Největším zdrojem jódu jsou mořské ryby a plody moře.Také některé minerálky obsahují zvýšené množství jódu. V mnoha civilizovaných zemích je jodizovaná kuchyňská sůl, protože je to nejpoužívanější dochucovač pokrmů.
Doplňky stravy s jódem existují, užívejte je však jen po poradě s lékařem.
KONTAKTY
Program H Plus, s.r.o.
Kartouzská 3274/10, 150 00 Praha 5
www.programhplus.cz
www.facebook.com/ProgramHPlus