První úspěšná transplantace vaječníku u nás.

Transplantace tkáně vaječníku po léčbě rakoviny prsu dává 32leté ženě naději, že otěhotní a bude mít vlastní dítě. Provedlo ji pražské centrum reprodukční medicíny Sanatorium Pronatal a po třech měsících už vaječník normálně funguje. Žena zatím není těhotná, ale otěhotnět může.

Metody asistované reprodukce pomáhají nejen párům s poruchami plodnosti, ale také umožňují zachování budoucí plodnosti onkologickým pacientům, u kterých důsledkem chemoterapie, radioterapie hrozí poškození či ztráta plodnosti. U žen se například odebírá část vaječníkové tkáně před zahájením onkologické léčby. Zamrazí se a po vyléčení rakoviny, se vrací zpět do vaječníku.

Před zahájením onkologické léčby byla 32leté ženě odebrána část pravého vaječníku se zárodečnými buňkami, proužky tkáně se zmrazily. Po kombinované chirurgické léčbě, tedy vynětí nádoru a mízních uzlin v podpaží, chemoterapii a radioterapii rakovina zcela vymizela. Onkologická léčba ale vaječníky poškodila, přestaly tvořit hormony a nedozrávala vajíčka.

AUDIO: Doc. MUDr. Tonko Mardešić, CSc.,Sanatorium Pronatal provádí transplantaci vaječníku u žen.

 

S odstupem 3,5 let od léčby onkolog souhlasil s transplantací vaječníkové tkáně. V polovině října 2015 byla provedena transplantace části zmražené vaječníkové tkáně do levého ovaria-vaječníku. Po třech měsících od transplantace začal růst folikulu, obsahující vajíčka ovulace a kompletní úprava hormonů.

Popsaný případ je metodou, kdy rakovina poškodí funkci vaječníků.  Zhoubná onemocnění se zjistí často u žen v plodném věku.  Transplantace je jednou z možností dát naději na dítě.

Pokud se ozařuje malá pánev, umístí se chirurgicky vaječníky mimo ozařované pole, tím se ochrání. Když není onkologická léčba akutní, odeberou se ženě neoplodněná vajíčka a ta se zamrazí.

AUDIO: I malé holčičky mohou mít rakovinu vaječníku, k tomu už více onkoložka Petra Kesslová z FN Motol, Kliniky dětské hematologie a onkologie.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář