Veřejnost pneumokoky stále podceňuje – ochrana seniorů se opomíj
Občanské sdružení Nahlas se letos již počtvrté připojilo ke Světovému dni pneumonií, který proběhl v pondělí 12. listopadu. Cílem je upozornit veřejnost na závažnost pneumonie jako hlavní příčiny úmrtí dětí a seniorů na infekční choroby a poukázat na možnou prevenci pneumokokových pneumonií očkováním.
Hlavní bakteriální příčinou zápalů plic jsou bakterie Streptococcus pneumoniae. A právě proti nim je nejúčinnější obranou očkování konjugovanými vakcínami, které jsou velmi šetrné k lidskému organismu. „Sledování očkování proti invazivním pneumokokovým bakteriím v roce 2011 ve věku 0-9 roků pneumokokovými konjugovanými vakcínami ukázalo, že nedošlo k žádnému případu selhání očkování konjugovanou pneumokokovou vakcínou,“ říká MUDr. Pavla Křížová ze Státního zdravotního ústavu.
I přes prokazatelný efekt této formy prevence veřejnost očkování stále podceňuje. „Z celkem 22 případů nákazy invazivními pneumokokovými onemocněními do 4 let věku v roce 2011 nebylo 15 dětí očkováno konjugovanou pneumokokovou vakcínou, 3 onemocnění byla způsobena sérotypy, které nejsou obsaženy v konjugovaných vakcínách. 4 děti byly očkovány sedmivalentní pneumokokovou vakcínou a IPO byla způsobena sérotypem obsaženým v desetivalentní vakcíně (2 případy) či třináctivalentní vakcíně (2 případy),“ dodává paní doktorka Křížová. Tyto údaje jednoznačně potvrzují účinnost očkování jako prevence závažných pneumokokových onemocnění. Paní doktorka ještě doplňuje: „Očkování je přitom nanejvýš vhodné i pro seniory, kteří o něj však podle předběžných údajů nejeví zájem. Přitom efekt by mohl být podobně výrazný, jako je vidět u dětí.“
Podle předběžných údajů z krajských hygienických stanic došlo letos k nárůstu invazivních pneumokokových onemocnění, přestože je očkování proti pneumokokům doporučováno lékaři. „Podle našich informací došlo k výskytu případů invazivních pneumokokových onemocnění i u dětí, které mohou být chráněny očkováním,“ říká Rudolf Kalovský, zakladatel občanského sdružení Nahlas. „Jako otce tří dětí mě mrzí, že rodiče stále nepřikládají očkování proti pneumokokům náležitý význam. V jihočeském kraji letos došlo dokonce k úmrtí na typ pneumokoka, proti kterému chrání nejnovější typ vakcíny, takže tomuto úmrtí se dalo zabránit,“ dodává Kalovský.
Nejúčinnější a všem dostupnou prevencí zápalu plic je očkování, snaha vyhýbat se zakouřenému prostředí a časté mytí rukou. Pro děti je navíc důležité plné kojení do ukončeného šestého měsíce života.
—————
Občanské sdružení Nahlas vzniklo v létě roku 2007 z potřeby informovat společnost o hrozbě pneumokokových nemocí, o možnostech léčby a způsobech prevence. Sdružení je centrem pro výměnu názorů a zkušeností mezi lidmi, kteří už s pneumokokovými onemocněními byli v kontaktu, a mezi těmi, kterým by tyto zkušenosti mohly pomoci. Cílem sdružení je na základě všech získaných odborných informací a zkušeností z praxe propagovat mezi nejširší veřejností zejména preventivní opatření ve formě očkování. Více informací na www.nahlas-os.cz. Občanské sdružení Nahlas je členem CoMO (Confederation of Meningitis Organisations – mezinárodni konfederace organizací pro meningitidu).