Virózy: Střídání teplot během podzimu nás oslabuje!

Co si obléci, aby nám ráno nebyla zima a odpoledne teplo? Totiž během dne teploty skáčou a na navečer se rychle ochlazuje. Střídají se i v měsíci teplá období s těmi chladnějšími a to často rychle za sebou – je tu podzimní období.

V poměrně chladných měsících je náš imunitní systém oslaben a tělo snadněji podléhá útoku řady virů, které se v přechodovém počasí rychleji šíří.

Tyto viry pak nejčastěji způsobují opakované záněty horních cest dýchacích v důsledku přepínání sil a vlivem nedoléčených viróz.

Řad lidí používá pro jejich léčbu lidové prostředky. Večer někdo zvolí med do slivovice nebo čaj z lipového květu a vypotí se, pomáhá i při kašli. Je dobrý i cibulový čaj a někdo přímo zamíří do lékárny.

V lékárně Vám poradí, jsou zde k dostání nejrůznější prostředky, tišící kašel, zmírňující horečku či bolest.

Organismus potřebuje také přísun vitamínů, pestrou stravu a pobyt na čerstvém vzduchu. I banální nachlazení může organismus značně vyčerpat a způsobit přetrvávající únavu.

Nedoléčit virózu se nevyplácí

Viróza může být také důsledkem špatně léčené virózy v minulém období.. Nejčastěji se vyskytují opakované záněty dýchacích cest.  Dospělý člověk infekcí dýchacích cest onemocní v průměru 2x za rok, dítě v předškolním věku dokonce 45x ročně. Tyto infekce se šíří nejvíce právě na jaře a na podzim, tedy v přechodových obdobích.

Účinná léčba virových respiračních onemocnění prakticky neexistuje. Pro urychlení průběhu nemoci se doporučuje klid na lůžku, pít horké nápoje (například čaje) a tlumit příznaky. Horečku a bolest tlumíme volně prodejnými antipyretiky. U dětí tlumíme příznaky v podobě tablet, suspenze či čípků (záleží především na věku dítěte).

Pozor na vrcholící chřipkovou epidemii

I přes to, že chřipková sezona začíná každoročně na podzim, epidemie chřipky obvykle vrcholí právě až v období před příchodem jara.  Na rozdíl od nachlazení se chřipka projevuje například vysokou horečku, bolestí svalů a kloubů, mnohdy suchým dráždivým kašlem a celkovou silnou únavou. Na konci zimy, když je naše tělo nejunavenější, mají chřipkové viry živnou půdu ke svému šíření. Pokud se u vás příznaky chřipky objeví, nepokoušejte se ji přecházet. Na trhu jsou dostupné i kombinované přípravky tlumící několik příznaků najednou. Zmírňují bolesti svalů a kloubů, snižují horečku a současně uvolňují ucpaný nos a vedlejší nosní dutiny.

Nejlepší obranou zůstává prevence – pečlivá hygiena a vyhýbání se přelidněným místům v období viróz a chřipek. Vždy platí zásada: nepřepínejte své síly a virózy nepřecházejte.  Pokud vás viróza napadne, vyhýbejte se namáhavé činnosti, odpočívejte a nechoďte mezi lidi, abyste nákazu dál nešířili. Oblékejte se tak,aby vám nebylo zima a přílišné teplo. Ráno se zahalte a odpoledne, když se teplota zvedá, odložte třeba bundu.   Hlídejte si záda, aby byla v teple a noste šátky a chraňte krk a své hlasivky.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář