S „Déčkem“ pro zdraví!

Kouzlo vitamínu D zná málokdo. Máme ho málo!  Slunce a strava bohatá na vitamín D dělá divy. Možná vás až překvapí, za čím vším tento zázračný vitamín stojí.

 

Vitamín D je důležitý jak pro obranyschopnost před infekcí, rakovinou, tak i pro zdravé kosti a naši dlouhověkost.

 

Je tedy nezbytný pro růst a kvalitu kostí. Bylo prokázáno, že pokud máte ve vyšším věku optimální hladinu tohoto vitamínu, hrozí vám méně pádů.

 

Vitamín D hraje klíčovou roli v imunitním systému a v boji proti infekcím.

 

Při jeho nedostatku jste častěji nachlazení a máte chřipku,ale i třeba potíže s obezitou nebo vysokým krevním tlakem, zvyšuje se i riziko cukrovky.

 

Nedostatek vitaminu D souvisí se zvýšením rizika rozvoje nádorů. Jde především o nádory prsu, tlustého střeva a prostaty. Nicméně je důležitý nejen dostatek vitaminu D, ale zároveň i vápníku. Tuto kombinaci dokonale splňuje mléko a mléčné výrobky.

 

Nezbývá než dodat, abyste čerpali vitamín D ze sluníčka, pokud to jde. Dalším jeho zdrojem jsou především ryby, žloutky, mléko a mléčné výrobky a také játra.

 

Nejnovější průzkumy bohužel ukazují, že skoro 60% populace má nedostatek vitamínu D a přibližně u 25% z nich je jeho hladina extrémně nízká. Pouze 10% obyvatel má optimální množství tohoto vitamínu.

 

Současný životní styl nám to bohužel v boji proti nedostatku vitamínu D komplikuje. Lidé žijí, pracují a sportují v uzavřených místnostech pod umělým světlem a nestíhají chodit na sluníčko. Zároveň s přicházejícím podzimem jsou dny znatelně kratší a slunečních paprsků zákonitě ubývá.

 

Proto se snažte vitamín D doplňovat v jídle. „Vitamín D je zastoupen v rybách, žloutcích, mléku a mléčných výrobcích a také v játrech,“ vyjmenovává dietoložka Karolína Hlavatá „Zajímavostí je, že jeho obsah v mléce, másle a mléčných výrobcích závisí na ročním období, protože v organismu krav je syntetizován ve větším množství při pastvě na slunci, a tak se zvyšuje i jeho obsah v mléce.“

 

Kdo potřebuje vitamín D nejvíce?

 

Obzvlášť pozor na nedostatek vitamínu D by si měli dát starší ročníky. „Tvorba vitamínu D v kůži se snižuje s věkem, u seniorů se ho vytvoří ve srovnání s mladými dospělými dokonce 4x méně,“ upozorňuje doktorka Hana Pospíšilová. „Obezřetní by měli být především ti, kteří žijí v domovech důchodců, v LDN, nebo jsou uzavřeni doma. Tedy všichni, kdo mají nedostatek slunečního světla.“
V současné době jsou také ohroženy těhotné ženy, které mají mnohem nižší hladinu vitamínu D, než by měly mít. „Nejnovější studie dokonce potvrdily, že nedostatečný přísun vitamínu D v období těhotenství zvyšuje až 4x pravděpodobnost, že budoucí maminka bude rodit císařským řezem,“ dodává odbornice.

 

Zaměřit se na stravu bohatou na vitamín D by se také měli vegetariáni a vegani a lidé s nemocemi jater, ledvin a poruchami vstřebávání (zejména onemocnění střev).

Slunce, ryby, mléko, sýry, žloutky – máte vystaráno!

 

Přitom není nic jednoduššího než prevence

 

„Vitamín D se při dostatečném slunečním záření tvoří v kůži – až 90% jeho celkového množství v těle. Bohužel během zimy si většinou sluníčka moc neužijeme, proto je třeba ho doplňovat ve stravě,“ radí specialistka. „Skvělou kompenzací jsou ryby – především úhoř a sleď. Kdo nemá ale ryby rád, měl by do svého jídelníčku pravidelně zařazovat vejce (žloutky), mléko a mléčné výrobky – sýry, jogurty, máslo,“ dodává MUDr. Hana Pospíšilová v rámci projektu Bílé plus.

 

Zaposlouchejte se do rozhovoru, kde se rozebírá význam vitamínu D s endokrinoložkou Hanou Pospíšilovou

Záznam rozhovoru si poslechněte ZDE

 

a dietoložkou Karolínou Hlavatou.

Záznam rozhovoru si poslechněte ZDE

 

Více informací na www.bileplus.cz.

 

 

Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář