Centrum zdravý vlas pomáhá řešit problémy vlasů


Pokud se objeví vlasové problémy, poraďte se s kadeřníkem. Často stačí změnit vlasovou kosmetiku. Tu pomůže vybrat také lékárník. Když problémy trvají, nebo se zhoršují, je na místě obrátit se na dermatologa.

Specializovaná ambulance Zdravý vlas funguje ve FN Královské Vinohrady od roku 2001. Problémy s vlasy má 60 procent mužů a 30 procent žen, ženy je častěji chtějí řešit.

Především nás trápí lupy, hormonální vypadávání vlasů nebo takzvaná alopecia, při níž dochází k tvorbě lysin. Časté je i vypadávání vlasů, které souvisí s psychikou, takzvanou trichotilománií.

Za lámavými a nekvalitními vlasy se může skrývat chudokrevnost, špatně sestavený jídelníček s nedostatkem bílkovin a stopových prvků. Drastické redukční diety, ale třeba i snížená funkce štítné žlázy, cukrovka, syfilis, stres, hormonální poruchy či autoimunitní onemocnění. Centrum provede komplexní vyšetření, aby se zjistila příčina.

„I u vlasových poruch platí pravidlo, že problém je nutno řešit v jeho počátku. Žádný přípravek neobnoví vlasový kořínek, který byl mnoho let nefunkční. Jakmile si člověk všimne, že vlasy mu začínají řídnout, měl by se začít léčit,“ upozorňuje lékařka Monika Arenbergerová.

AUDIO: Které vlasové potíže nejčastěji trápí Čechy, to už vysvětluje dermatoveneroložka Monika Arenberegerová a kdy je léčba úspěšná?

 

Zdravý člověk má ve vlasové kštici 100 000 vlasových cibulek, platí to pro hnědé vlasy, u blond vlasů je to 140.000 a u rusovlasých 80.000 cibulek. Denně vlasy narostou o 0,35 milimetru a vypadne jich 25 až 100, řešit je potřeba, když jich dlouhodobě vypadává víc, nebo se objevují lysé skvrny.

Léčba je místní, kdy se léčivým roztokem potírají lysá místa, či celková, kdy pacient bere tablety. Novinkou je užití kmenových buněk. Přímo do kštice se drobnými jehličkami aplikují růstové faktory, tím se vlasové cibulky aktivují a vlas znovu roste. Kde už ale vlasové cibulky nejsou, zbývá jedině transplantace vlasových váčků.

Hana Kuncová ze Sokolova působila jako učitelka na druhém stupni. Vroce2005 si při líčení všimla, že jí chybí půlka řas. Vyhledala proto pomoc místních lékařů a po roce léčby už jí na těle nezbyl ani jeden chlup či vlas.  Problém přetrvával a nakonec  se obrátila na Centrum zdravý vlas .  „Léčba trvala tři roky, ale vše dobře dopadlo,“ usmívá se žena, která se nyní pyšní hustou kšticí.

AUDIO: Paní Hana Kuncová nám řekla svůj příběh s dobrým koncem.

 

„Dnes umíme areátní alopecii léčit novou metodou, při níž využíváme difencypron. Zní to zvláštně, ale pomocí něj vyvoláme ekzém, tedy zánětlivé onemocnění. Tím se aktivují bílé krvinky a onemocnění vyženou. Také zlepšují prokrvení kštice,“ uvádí profesor Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky FN Královské Vinohrady, kde sídlí i Centrum zdravý vlas. Vstupní vyšetření v Centru stojí 500 korun. Pokud jde o zdravotní problémy, léčbu hradí pojišťovny.

AUDIO: Profesor Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky FN Královské Vinohrady nám objasní, co způsobuje výpad vlasů a jak lze pomocí léčby obnovit vlasy.

 

Dalším problémem je hormonální vypadávání vlasů. U žen se objevuje v době těhotenství, porodu, kojení nebo menopauzy. Muže tento problém trápí více, kolem padesátky. Svou roli hrají dědičnost, mužské pohlavní hormony a věk. Komplikací se lze zbavit, ale základem je nezanedbat začátek léčby.

Bílý nepřítel – „obyčejné“ lupy.  Pokud se však komplikace zhorší, kožní šupinky se kromě vlasů objevují i na obličeji či jinde na těle a vzniká seboroická dermatitida. Zde pomáhá lékař a k doléčení je třeba používat dehtové a sirné preparáty a šampóny proti lupům.

Obecně má důležitý vliv na vlasy vitamín B, železo, zinek, methionin nebo i kofein.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář