Využijte vlastní imunitu jako nejefektivnější zbraň v boji proti koronaviru
Přichází podzim a s ním i období plné respiračních onemocnění. V letošním roce je navíc vše umocněno bojem proti infekčnímu onemocnění COVID-19. Kvůli poměrně snadnému a rychlému šíření se z epidemie stala celosvětová pandemie s masivními dopady ve zdravotní, psychologické a ekonomické oblasti. Nyní, s odstupem šesti měsíců od počátku pandemie, bychom měli analyzovat současný stav věcí co možná nejobjektivněji.Onemocnění nazvané COVID-19 je infekční onemocnění. Jeho přenos je převážně relativně snadný, dochází k němu nejčastěji vzdušnou cestou, velmi rychle se šíří populací napříč kontinenty a zřejmě nepodléhá sezónnosti. Nakažený jedinec je ale většinou buď zcela bezpříznakový nebo nemoc probíhá podobně jako běžná respirační infekce. Těžší průběh vyžadující hospitalizaci je vzácný a mortalita je velmi nízká, zejména v porovnání s chřipkovou epidemií, která si vyžádá každoročně 4 až 5x více obětí na životech během 2 měsíců než COVID-19 za posledních 6 měsíců. Vysoká čísla pozitivně testovaných osob jsou logická a racionálně očekávaná. Za půl roku měl každý z nás stovky interpersonálních kontaktů, v měřítku celé republiky to byly desítky až stovky milionů. Populace se promořuje a vyrábí si protilátky, což rozhodně není důvod k panice, jedná se o fyziologický stav.
Covid-19 nechci podceňovat, je to další koronavir, kterému se líbí naše dýchací cesty, ale viry a bakterie nás pronásledovaly od nepaměti. Již s určitostí vím, že to není „zabiják“. Na „covid“ se neumírá, umírá se „s covidem“. Do rizikové skupiny patří zejména obézní lidé, silní kuřáci, pacienti s neléčenou cukrovkou, vysokým krevním tlakem či nádorovým onemocněním.
PODCAST: Máme veliký dar v podobě vlastního imunitního systému, který se u každého jedince individuálně vyvíjí a rozpoznává, co je tělu prospěšné a co nikoliv. Jak funguje ústní imunitní systém, o tom více v rozhovoru s PharmDr. Veronikou Krnáčovou