Vývoj léků proti rakovině postupuje, ve hře je i vakcína

Moderní medicína za poslední dvě dekády zaznamenala ve výzkumu rakoviny velký pokrok. Nové poznatky umožňují farmaceutickému průmyslu přicházet s inovativní, přesně zacílenou léčbou. Ve vývoji je aktuálně přes 800 léků a vakcín proti rakovině. Brzy by mohly pomoci i 80 tisícům pacientů v České republice, kteří každoročně rakovinou onemocní. Posledním trendem v léčbě je imunoonkologie, která využívá vlastní imunitní systém organismu k boji s nádorovými buňkami.

4. únor je Světovým dnem boje proti rakovině. Výskyt tohoto závažného onemocnění narůstá, jen v České republice je každoročně diagnostikováno více než 80 tisícům lidí. „Hned po nemocech srdce a cév je právě rakovina nejčastější příčinou úmrtí u nás. Díky obrovskému pokroku ve výzkumu a dostupnosti moderních diagnostických a léčebných metod se ale míra úmrtnosti snižuje,“ říká Jakub Dvořáček, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP). To potvrzují i data Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Mezi lety 2001 až 2011 se výskyt rakoviny zvýšil o 21 %, zatímco úmrtnost klesla o 4 %. „Ve velké míře je to právě zásluha inovativní léčby,“ doplňuje Jakub Dvořáček.

 

Nezanedbatelným faktorem je také zvýšení dostupnosti centrové péče. “Za posledních 5 let se finanční prostředky na centrovou léčbu zdvojnásobily. V úhradové vyhlášce ministerstvo zdravotnictví tento trend zohledňuje a každý rok tak umožňuje léčbu nejmodernějšími léky vyššímu počtu onkologických pacientů v ČR”, říká Štěpánka Čechová, mluvčí Ministerstva zdravotnictví.

 

Farmaceutické firmy hledají účinnější léčbu

 

Moderní medicína má díky intenzivnímu výzkumu k dispozici nové poznatky
o rakovině. „Dnes už například víme, že rakovina není jedno onemocnění, ale 200 různých chorob. Snažíme se porozumět, jak přesně nemoc vzniká. Každý takový poznatek nám usnadňuje cestu k nalezení účinné látky, která s nemocí bude cíleně bojovat. Ve vývoji je nyní celkem 836 nových léků a vakcín proti rakovině,“ vysvětluje Jakub Dvořáček z AIFP. Nejvíce nových léků se testuje
v boji proti rakovině plic. Jedná se celkem o 123 účinných látek, desítky nových léků se ověřují i proti dalším typům, jako je rakovina tlustého střeva, rakovina kůže, leukémie nebo lymfom.

Nové metody a trendy

 

„Inovativní farmaceutické společnosti se nezaměřují jen na hledání nových léků. Jejich odborníci zkoumají i to, jak maximalizovat účinek existujících léků pro zlepšení stavu pacienta nebo jak posílit jejich efektivitu kombinací s jinými možnostmi léčby,“ dodává Jakub Dvořáček. To se týká i aktuálního trendu v léčbě rakoviny, imunoonkologie. Tento inovativní přístup posiluje a aktivuje imunitní systém pacienta tak, aby s rakovinou a nádorovým bujením bojoval sám. Jeho výhodou jsou i minimální vedlejší účinky. Prozatím je schválen pro léčbu melanomu a rakoviny prostaty. Studie ale zkoumají i účinnost v boji s dalšími typy rakoviny, a přináší tak novou naději pro širší spektrum pacientů.

Vrámci iniciativy IMI 2 jsou otevřené 3 projekty, které se věnují oblasti onkologie: 
MARCAR – Biomarkery a molekulární klasifikace nádoru pro negenotoxickou karcinogenezi (01/01/2010 – 30/06/2015)
PREDECT –  Nové modely preklinického hodnocení účinnosti léků v případě běžných solidných nádorů (01/02/2011 – 31/01/2016)
Quick-Concept – Kvantitativní zobrazování v onkologii: propojování buněčních procesů s terapií (01/09/2011 – 31/08/2016)

————————————————————-

Více informací naleznete na www.aifp.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář